Holzacja


Holsztyn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Holzacja) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Holsztyn (oznaczony kolorem żółtym) na mapie Półwyspu Jutlandzkiego

Holsztyn (niem. Holstein, duń. Holsten, łac. Holsatia) – historyczna kraina w północnych Niemczech, położona pomiędzy Morzem Północnym na zachodzie a Morzem Bałtyckim na wschodzie oraz rzekami Eider na północy i Łabą na południu. W przeszłości znajdowała się we władaniu Danii, Słowian połabskich oraz Sasów.

Historycznie graniczy na północy poprzez Eider ze Szlezwikiem, na wschodzie z dawnymi ziemiami obodryckimi, stanowiącymi od XII-XIII wieku części Lauenburga i Meklemburgii, a na południu poprzez Łabę z Ostfalią i Angrią.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Zamieszkana w średniowieczu od zachodu przez plemiona północnych Sasów (Nordalbingów), a od wschodu przez słowiańskich Wagrów ze związku Obodrytów. Przejściowo Nordalbingowie zostali deportowani, a cały obszar był przyznany Obodrytom pod wodzą Drożka. Od roku 1111 hrabstwo Świętego Cesarstwa Rzymskiego. W XII wieku Holsztyn został poszerzony na wschodzie o tereny słowiańskiej Wagrii. Od 1474 przekształcony w księstwo Holsztynu. Pozostawało wówczas w strefie wpływów Danii.

Jeden z książąt Holsztynu, Karl Peter Ulrich von Holstein-Gottorp był w roku 1762 carem Rosji jako Piotr III Romanow. Z rodu Holstein-Gottorp wywodzili się też królowie szwedzcy w okresie 1751-1818.

Holsztyn należał do Cesarstwa do czasu jego rozwiązania w 1806 roku. W latach 1815-1866 państwo Związku Niemieckiego. Wraz z porażką Danii w wojnie duńsko-pruskiej w 1864 zakończył się okres wpływów duńskich w Holsztynie. Holsztyn znalazł się pod administracją Austrii, a w 1866 po porażce Austrii w wojnie z Prusami został włączony do Prus, z którymi pięć lat później został częścią Niemiec. W 1938 fragment Holsztynu, w tym dawne miasta Altona i Wandsbek, przyłączono do Hamburga na mocy ustawy o Wielkim Hamburgu.

Obecnie jest to południowa część niemieckiego kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn.

Miasta | edytuj kod

Kilonia Lubeka

Największe miasta regionu:

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Historycznie część Wagrii, przynależała do Holsztynu pomiędzy 1143 a 1226.
  2. Historycznie część Szlezwiku, przynależał do Holsztynu pomiędzy 1252 a 1460.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Holzacja" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy