Honolulu


Na mapach: 21°18′32″N 157°49′34″W/21,308889 -157,826111

Honolulu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Honolulustolica i największe miasto[a] amerykańskiego stanu Hawaje, położone w hrabstwie Honolulu na wyspie Oʻahu, port morski.

W 2004 liczyło 377 tysięcy mieszkańców, z czego ponad połowa była pochodzenia azjatyckiego. Miasto zostało założone w 1816 i od 1845 było stolicą Królestwa Hawajów. Obecnie jest to ważny ośrodek turystyczny (słynna plaża Waikīkī). W pobliżu znajduje się znana baza wojskowa Pearl Harbor.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Z przekazów ustnych i wykopalisk archeologicznych wynika, że pierwszymi osadnikami, którzy założyli swoje kolonie w miejscu dzisiejszego Honolulu, byli polinezyjscy żeglarze. Już w XII wieku istniała tam osada. W bitwie o Nuʻuanu Kamehameha I zdobył Oʻahu i w 1804 przeniósł swój dwór królewski z Dużej Wyspy na Waikīkī, a pięć lat później do centrum Honolulu.

W 1795 angielski kapitan William Brown, jako pierwszy Europejczyk, wpłynął do miejsca, w którym dziś znajduje się port. Wraz z kolejnymi przybijającymi statkami utworzono tam punkt handlowy, skupiający kupców podróżujących między Ameryką Północną a Azją.

W 1845 Kamehameha III przeniósł stolicę Królestwa Hawajów z Lāhainy do Honolulu. Zarówno on, jak i jego następcy, zaczęli przekształcać miasto w nowoczesną stolicę, wznosząc wiele ważnych budynków, jak katedra Św. Andrzeja czy pałac ʻIolani. Równocześnie miasto stało się najważniejszym punktem handlowym na Hawajach, głównie za sprawą potomków amerykańskich misjonarzy, którzy zakładali najważniejsze przedsiębiorstwa w centrum Honolulu.

Pomimo burzliwego okresu, jakim był przełom XIX i XX wieku (obalenie hawajskiej monarchii, aneksja przez Stany Zjednoczone i atak Japończyków na Pearl Harbor), miasto utrzymało status stolicy, pozostało też najważniejszym portem morskim i lotniczym na Hawajach.

Współczesne Honolulu to nowoczesne miasto z licznymi wieżowcami, rozbudowaną infrastrukturą turystyczną, edukacyjną i społeczną. Ekonomiczny i turystyczny rozkwit spowodował szybki wzrost gospodarczy nie tylko w Honolulu, ale i na całych Hawajach. Dzięki nowoczesnej komunikacji powietrznej wyspy co roku odwiedzają miliony gości.

Zdjęcie satelitarne Honolulu

Klimat | edytuj kod

Honolulu leży w strefie klimatu tropikalnego, na pograniczu półpustynnego, z całorocznym okresem z letnimi temperaturami.

Transport | edytuj kod

Współpraca | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. United States Census Bureau oficjalnie uznaje Honolulu za miejscowość spisową (obszar niemunicypalny), a nie miasto.

Przypisy | edytuj kod

  1. World Meteorological Organization: Weather Information for Honolulu, Hawaii (ang.).
  2. National Oceanic and Atmospheric Administration: Station Name: HI HONOLULU INTL (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (siedziba hrabstwa):
Na podstawie artykułu: "Honolulu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy