Honorowa Odznaka PTTK


Honorowa Odznaka PTTK w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Honorowa Odznaka PTTKodznaczenie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego za aktywną działalności w kadrze PTTK. Przyznawane jest członkom zwyczajnych oraz jednostkom organizacyjnych PTTK.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Odznaczenie ustanowiono w 1956. Wchodzi w skład Systemu wyróżnień i odznaczeń członków i jednostek organizacyjnych Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, zatwierdzonego uchwałą Zarządu Głównego PTTK nr 350/XVII/2012 z 29 września 2012[1].

Przyznawane jest przez Zarząd Główny PTTK na wniosek władz kół i klubów PTTK (za pośrednictwem zarządu oddziału), zarządu oddziału, jednostki regionalnej, władz naczelnych PTTK oraz komisji, rad i zespołów Zarządu Głównego PTTK.

Do 2012 odznaczenie przyznawane było w dwóch stopniach:

  • srebrnym – za 8 lat aktywnej działalności w kadrze PTTK ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego okresu działania, w tym 5 lat od otrzymania Dyplomu ZG PTTK,
  • złotym – za 10 lat aktywnej działalności w kadrze PTTK ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego okresu działania, w tym 5 lat od otrzymania Srebrnej Honorowej Odznaki PTTK[2].

Stopnie | edytuj kod

Od 2012 odznaczenie przyznawane jest w trzech stopniach:

  • brązowym – za 5 lat aktywnej działalności w kadrze PTTK ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego okresu działania, w tym 5 lat od otrzymania Dyplomu PTTK,
  • srebrnym – za 8 lat aktywnej działalności w kadrze PTTK ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego okresu działania, w tym 5 lat od otrzymania Brązowej Honorowej Odznaki PTTK,
  • złotym – za 10 lat aktywnej działalności w kadrze PTTK ze szczególnym uwzględnieniem ostatniego okresu działania, w tym 5 lat od otrzymania Srebrnej Honorowej Odznaki PTTK.

Opis | edytuj kod

Odznaczenie ma kształt znaku organizacyjnego PTTK – formę tarczy kompasu z zaznaczonymi 16 kierunkami na okręgu (z przerwami na cztery oznaczenia literowe: N, E, S, W), w którego wewnętrzne koło wpisane są: granice Polski z zielonym wypełnieniem i zaznaczonym biegiem Wisły, biało-czerwona strzałka kompasu (złożona z czterech trójkątów prostokątnych i wychylona w kierunku pomiędzy NNE a NE) oraz biegnący przez środek napis PTTK[3]. Odznaczenie jest wykonane z metalu w kolorze odpowiednio brązowym, srebrnym i złotym, który w części pokryty jest emalią. Do znaku dodane są liście laurowe w jego lewej części – ułożone po okręgu, które częściowo zasłaniają elementy znaku PTTK. Pierwotnie liście laurowe i napis PTTK były nakładane na odznaczenie[4], obecnie są z tego samego metalu. Wraz z odznaczeniem wręczana jest legitymacja.

Odznaczeni | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Honorową Odznaką PTTK.

Przypisy | edytuj kod

  1. System wyróżnień i odznaczeń członków i jednostek organizacyjnych Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego [dostęp 2016-09-17] .
  2. System wyróżnień członków i jednostek organizacyjnych Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego – załącznik do uchwały Zarządu Głównego PTTK nr 185/XVI/2007 z dnia 12.05.2007. [dostęp 2016-09-17].
  3. Art. 5 pkt. 1 Statutu Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (tekst jednolity, uwzględniający zmiany uchwalone 14 kwietnia 2012 r. przez Nadzwyczajny Zjazd Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego). [dostęp 2016-09-17].
  4. Honorowa Odznaka PTTK (złota). My Virtual Museum - największy serwis dla kolekcjonerów w Polsce. [dostęp 2016-09-17].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Honorowa Odznaka PTTK" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy