Hotel Chelsea


Hotel Chelsea w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Hotel Chelsea

Hotel Chelsea – hotel dla artystów, muzyków i pisarzy, położony w sąsiedztwie dzielnicy Chelsea w Nowym Jorku. Budynek jest położony przy 23 ulicy pomiędzy siódmą i ósmą aleją.

Hotel przyjmuje gości, lecz najbardziej znany jest z mieszkańców, którzy – współcześnie lub dawniej – zatrzymali się w nim na dłużej. Zawsze stanowił centrum artystycznej sceny, znajduje się w nim wiele dzieł sztuki, których autorzy mieszkali w hotelu. Budynek został jako pierwszy uznany przez władze Nowego Jorku za godny konserwacji zabytek kultury.

Nieruchomość mieszcząca hotel Chelsea została zbudowana w 1883 i oddana do użytku w 1884 na użytek spółdzielni mieszkaniowej. Aż do 1902 był najwyższym budynkiem w mieście. W tym czasie Chelsea i ulica, przy której znajduje się hotel stanowiły centrum nowojorskiej dzielnicy teatralnej. Jednakże, po kilku latach, w wyniku niestabilności warunków ekonomicznych i relokalizacji teatrów, spółdzielnia Chelsea zbankrutowała. W 1905 budynek został zakupiony i zaadaptowany na hotel.

Hotel Chelsea jest chyba najbardziej znany jako miejsce, gdzie zostało odnalezione ciało Nancy Spungen 12 października 1978, dziewczyny Sida Viciousa z Sex Pistols. Sam Sid został zresztą oskarżony o zasztyletowanie przyjaciółki, lecz kilka dni przed rozprawą przedawkował heroinę i zmarł.

Spis treści

Znani ludzie, którzy mieszkają lub mieszkali w Hotelu Chelsea | edytuj kod

Pisarze i myśliciele | edytuj kod

Schody w hotelu Chelsea

Podczas swojej działalności hotel był domem dla wielu pisarzy i myślicieli takich jak Mark Twain, O. Henry, Dylan Thomas[1], Arthur C. Clarke[1], William S. Burroughs[1], Gregory Corso[1], Arthur Miller[1], Quentin Crisp, Gore Vidal, Tennessee Williams, Allen Ginsberg[1], Brendan Behan, Robert Oppenheimer, Jean-Paul Sartre i słynna feministka Simone de Beauvoir.

Aktorzy i reżyserzy | edytuj kod

Hotel był domem dla takich aktorów i reżyserów jak Stanley Kubrick, Miloš Forman, Lillie Langtry, Ethan Hawke, Dennis Hopper, Uma Thurman czy Jane Fonda.

Muzycy | edytuj kod

Historia hotelu Chelsea jest najbardziej znana z powodu muzyków, którzy w nim mieszkali. Najsłynniejsi z nich to: Leonard Cohen[1], Patti Smith[1], Virgil Thomson, Dee Dee Ramone z Ramones, Henri Chopin, John Cale, Édith Piaf, Bob Dylan[1], Janis Joplin[1], Jimi Hendrix[1], Sid Vicious[1], Ryan Adams, Jobriath, Rufus Wainwright i Anthony Kiedis. W kwietniu 2003 r. Pete Doherty i Carl Barat z The Libertines nagrali „Babyshambles” w hotelu Chelsea. Również w hotelu Chelsea przez jakiś okres czasu zamieszkiwał Ryan Ross z zespołu Ryan Ross & The Whiskeys. Została tam napisana przez niego samego piosenka znajdująca się na debiutanckim albumie zespołu, zatytułowana numerem pokoju "708".

Graficy i malarze | edytuj kod

Hotel posiada wiele grafik artystów, którzy w nim mieszkali. Wśród nich można wymienić takie postaci jak Brett Whiteley, Christo, Richard Bernstein, Robert Mapplethorpe, Frida Kahlo, Diego Rivera, Robert Crumb, Jasper Johns[1], Claes Oldenburg, Vali Myers czy Henri Cartier-Bresson.

Supergwiazdy Warhola | edytuj kod

Hotel Chelsea jest często kojarzony z supergwiazdami Warhola. Mieszkali w nim Viva, Ultra Violet, Holly Woodlawn, Edie Sedgwick, Andrea Feldman, Nico z the Velvet Underground, Paul America i Brigid Berlin.

Hotel Chelsea w sztuce | edytuj kod

Filmy | edytuj kod

W hotelu nakręcono:

Większość odcinków serialu An American Family (PBS, 1973) sfilmowano w hotelu Chelsea, ponieważ członek rodziny Lance Loud mieszkał w nim w tym czasie.

Muzyka | edytuj kod

Hotel pojawia się również w wielu piosenkach, takich jak:

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h i j k l m History (ang.). www.hotelchelsea.com. [dostęp 2009-11-14].
Kontrola autorytatywna (hotel):
Na podstawie artykułu: "Hotel Chelsea" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy