Hotel Piast we Wrocławiu


Na mapach: 51°06′00,48″N 17°02′08,54″E/51,100133 17,035706

Hotel Piast we Wrocławiu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hotel Piast – dwugwiazdkowy hotel znajdujący się naprzeciwko dworca Wrocław Główny przy ulicy Piłsudskiego 98.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Zbudowany w 1908 według projektu Waldemara Mildbradta w stylu klasycystycznym jako Hotel Kronprinz (niem. następca tronu). Charakterystycznym elementem hotelu została umieszczona w narożniku półokrągła wieża nakryta stożkowym dachem, mieszcząca klatkę schodową oświetloną dużymi oknami, która góruje nad dwoma pięciokondygnacyjnymi skrzydłami. Na parterze od strony ulicy pomieszczenia przeznaczone zostały na działalność handlową, a w głębi restauracyjną. W latach trzydziestych od strony dawnej ulicy Ogrodowej swe siedziby miały: bank, zakład fryzjerski, kwiaciarnia i biuro podróży. Od strony ul. Kołłątaja usytuowana była jedna z czterech „Residenz Drogerie Oskar Sabiers”. Na kolejnych kondygnacjach mieściły się biura, pomieszczenia klubowe, sala śniadaniowa, czytelnia oraz 56 pokoi gościnnych. Hotel Kronprinz wraz z sąsiednim hotelem Du Nord tworzył parę – swoistą bramę, prowadzącą do historycznego centrum miasta.

W okresie powojennym hotel był zarządzany przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Turystycznej "Odra" we Wrocławiu, które następnie przekształciło się w Odra Tourist Hotele Sp z o.o. Po zdeklasowaniu pełnił funkcję domu wycieczkowego do lipca 2013, kiedy to został zamknięty na czas rewitalizacji trwającej do lutego 2015. Podczas prac remontowych całkowicie odnowiona została elewacja wraz z odtworzeniem elementów dekoracyjnych. Wszystkie pokoje zostały zmodernizowane. Dobudowano także szóstą kondygnację, na której znalazła się sala konferencyjna dla 100 osób, a także kuchnia i sala śniadaniowa. Zainstalowano drugą windę. Klatka schodowa w wieży hotelu została przekształcona w reprezentacyjne pokoje hotelowe, zmienił się też układ przestrzenny i funkcjonalny na parterze - powstała tam nowa recepcja oraz restauracja Bistro Station.

W dniu 18 lutego 2015 Hotel Piast został ponownie otwarty dla gości jako hotel kategorii dwugwiazdkowej.

Galeria | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Kronika Hotelu Piast we Wrocławiu
  • Zenon Błądek: Dzieje krajowego hotelarstwa od zajazdu do współczesności: fakty, obiekty, ludzie. Poznań-Warszawa: Palladium Architekci, 2003. ISBN 83-89284-02-2.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Hotel Piast we Wrocławiu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy