Hrabstwo Dublin Południowy


Na mapach: 53°18′28″N 6°24′47″W/53,307778 -6,413056

Dublin Południowy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Hrabstwo Dublin Południowy) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dublin Południowy (irl. Contae Átha Cliath Theas) – jednostka administracyjna w Irlandii, wchodząca w skład tradycyjnego hrabstwa Dublin. Powstanie hrabstwa zostało zainicjowane w 1993 roku, a formalnie przyznano mu ów status w roku 2001 w Local Government Act.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Dublin Południowy jest najmłodszym hrabstwem Irlandii, powstałym w wyniku projektowania nowej autostrady M50. Jest także ostatnim hrabstwem, które zmieniło nazwę. Pierwotną i tradycyjna nazwą tego obszaru było Belgard (irl. An Bealach Ard). Nazwa Belgard jest nazwą historyczną, odnoszącą się do strefy wpływów angielskiej jurysdykcji z początków XV wieku. Belgard było jedną z części składowych „prowincji” The Pale (irl. An Pháil).

Geografia | edytuj kod

Hrabstwo Dublin Południowy zajmuje obszar 222,74 km² i położone jest ok. 15 km na południowy zachód od centrum miasta. Otoczone jest przez góry Wicklow od południa, rozciągając się od Lucan przez Palmerstown, Clondalkin na południe do Newcastle, Rathcoole i Saggart, włączając w to zachodnią, południową i środkową część Tallaght i dalej poprzez Templeogue i Rathfarnham. Hrabstwo graniczy z hrabstwami: Kildare, Wicklow, Fingal i Dún Laoghaire-Rathdown oraz z miastem Dublin. Tallaght znajduje się w granicach hrabstwa.

Symbole | edytuj kod

W dewizie herbu hrabstwa znajduje się sentencja Ag Seo Ár gCúram / This We Hold In Trust w języku irlandzkim i angielskim.

Miasta partnerskie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Census 2011 Population Classified by Area (ang.). [dostęp 2012-10-20].
  2. Miasta partnerskie – Hrabstwo Południowy Dublin. [dostęp 2011-10-19]. [zarchiwizowane z tego adresu.
Na podstawie artykułu: "Hrabstwo Dublin Południowy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy