Hradczany


Na mapach: 50°05′00″N 14°25′00″E/50,083333 14,416667

Hradczany w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hradczany (dawniej Hradczyn, czes. Hradčany, niem. Hradschin, także Burgstadt) – powstała w XIV w. „królewska” dzielnica na zachodnim, wysokim brzegu Wełtawy w Pradze. W jej skład wchodzi kompleks zamku królewskiego (założonego w IX wieku), bazylika św. Jerzego, słynna Złota Uliczka, ogrody królewskie z Belwederem oraz, budowana przez 6 stuleci, katedra św. Wita. Jej elementami są także: całe byłe miasto Hradczany włącznie z obszarem zajmowanym przez Loretę oraz dzielnicę Nowy Świat (Nový Svět).

Do 1784 stanowiła odrębną jednostkę administracyjną. Zamek był do 1918 siedzibą monarszą, a od tego roku jest siedzibą prezydenta republiki. Po aksamitnej rewolucji udostępniono dla zwiedzających zamknięte dotąd części kompleksu zamkowego: terezjańskie skrzydło starego pałacu królewskiego, ogród królewski z bawialnią, ogrody południowe, czy też stajnię cesarską.

Na Pierwszym Dziedzińcu (czes. První Nádvoří) oraz w kilku innych miejscach wartę trzymają gwardziści ubrani w mundury zaprojektowane przez Teodora Pištka (zdobywcy Oscara za kostiumy do filmu Amadeusz).

Spis treści

Najważniejsze zabytki | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Stephen Brook, 2003, Przewodnik „National Geographic” Praga i Czechy, National Geographic, ​ISBN 83-89019-50-7​.

Galeria | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Hradczany" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy