Huayna Capac


Huayna Capac w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Huayna Capac (ur. 1467, zm. 1525) – jedenasty król Inków (Sapa Inca), ostatni z wielkich władców inkaskiego imperium.

Panowanie | edytuj kod

Huayna był synem Króla Topy, który przed śmiercią wyznaczył na następcę tronu swego drugiego syna, Huariego (Capac Guari). Książę pozbył się konkurenta, skazując na śmierć jego wpływową matkę, Chuqui Ocllo[1]. Sam Huari wkrótce zmarł na wygnaniu.

Huayna Capac był bardzo młody w momencie koronacji, więc początkowo w jego imieniu sprawowana byłą regencja[2]. Ogromny wpływ na władzę miała też matka młodego władcy - cesarzowa Mama Ocllo.

Podczas rządów Huayny Capaca Imperium Inków osiągnęło swój największy rozkwit. Jednakże jego decyzja, o podziale imperium pomiędzy dwóch synów: Atahualpę oraz Huascara, doprowadziła do wojny domowej. Wojna zakończyła się na krótko przed najazdem Hiszpanów pod dowództwem Francisco Pizarra. Trzecim synem, który został ostatnim przywódcą Inków był Manco Inca. Założył on drugą stolicę Quito.

W 1498 roku Huayna Capac powiększył imperium Inków aż po dzisiejszą Kolumbię. Podbił również tereny dzisiejszego północnego i środkowego Chile.

Gdy Huayna był w Ekwadorze, tłumiąc powstanie, nagle dostał wiadomość z Cuzco od generała Yasca, że do Cuzco dotarła nieznana zaraza. Huayna Capac wrócił do Cuzco i tam zmarł.

Małżeństwa i dzieci[3] | edytuj kod

Pierwszą królową u boku Inki była jego siostra - Cusi Rimay. Ślub odbył się z wielką pompą. Związek długo był bezdzietny; ostatecznie królowa zmarła podczas porodu swojego syna, który otrzymał imię Ninan Cuyochi.

Po śmierci żony Huayna Capac usiłował zmusić do małżeństwa inną siostrę - Mamę Cocę (Mamę Kukę), ale ta kategorycznie odrzuciła propozycję mariażu. Zdecydowała się wstąpić do klasztoru Kobiet Wybranych.

Główną żoną cesarza została w końcu Raura Ocllo.

Oprócz głównego małżeństwa władca zawarł też mnóstwo drugorzędnych związków. Jedną z pomniejszych małżonek została jego kuzynka - Toctollo, która prawdopodobnie urodziła mu Atahuallpę.

Przypisy | edytuj kod

  1. Jan Szemiński i MariuszJ.S.M. Ziółkowski Jan Szemiński i MariuszJ.S.M., Mity, rytuały i polityka Inków, PIW, Warszawa 2014, s. 179 .
  2. MariaM. Rostworowska MariaM., Historia państwa Inków, Państwowy Instytut wydawniczy, 2007 .
  3. MariaM. Rostworowska MariaM., Historia państwa Inków, Państwowy Instytut Wydawniczy, 2007 .
Władcy Inków Kontrola autorytatywna (osoba):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Huayna Capac" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy