Huby (Wrocław)


Na mapach: 51,090184°N 17,044543°E/51,090184 17,044543

Huby (Wrocław) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kościół św. Henryka Gaj (Herdain) i Huby (Huben) na mapie Wernera z XVIII wieku
u góry mapy Kleinburg, dziś Borek; po prawej na dole Leim-gruben, dziś Glinianki; po lewej pośrodku La frontiere de Woyschwitz oraz de Oltaschin, dziś granica z Wojszycami i z Ołtaszynem; u dołu La frontiere de Dürrgan, dziś granica z Tarnogajem

Huby (niem. Huben) – osiedle w południowo-wschodniej części Wrocławia, w byłej dzielnicy Krzyki. W przeszłości wieś, przyłączona do miasta w 1868 wraz z sąsiednią wsią Glinianki. Obecne granice osiedla wyznaczają ul. Hubska (wraz z budynkami po wschodniej stronie i z ulicą Boczną), ul. Paczkowska, ul. Bardzka (numey nieparzyste 1-7C), aleja Armii Krajowej (numery parzyste 2-50), ul. Ślężna (numery parzyste 2-86), ul. Borowska (nr 1-3) oraz tory kolejowe stacji Wrocław Główny i bocznicy kolejowej.

Obszar pomiędzy torami a ulicą Kamienną to tzw. Stare Huby gdzie dominują kamienice sprzed II wojny, natomiast obszar między ulicą Kamienną a aleją Armii Krajowej to tzw. Nowe Huby zbudowane w latach 70 XX wieku.

Na Hubach znajdują się dwa rzymskokatolickie kościoły parafialne pod wezwaniami: św. Henryka i św. Stanisława Kostki.

W centrum handlowym Wroclavia przy ul. Suchej znajduje się główny dworzec autobusowy obsługiwany przez przewoźników krajowych i międzynarodowych (m.in. PKS, FlixBus, Sindbad), natomiast przy ulicy Dawida znajdują się przystanki prywatnych przewoźników operujących w powiecie wrocławskim i województwie dolnośląskim.

Przy ul. Hubskiej znajduje się nieczynny już Browar Mieszczański.

Na Hubach przy ulicy Borowskiej wybudowano największy w Polsce park wodny – Aquapark Wrocław[2], oddany do użytku w marcu 2008.

Huby graniczą z sześcioma osiedlami: Przedmieście Oławskie, Tarnogaj, Gaj, Borek, Powstańców Śląskich, Przedmieście Świdnickie.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Liczba mieszkańców zameldowanych na pobyt stały i czasowy (stan na 31.12.2017)
  2. Oficjalna strona aquaparku

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Huby (Wrocław)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy