Huesca


Na mapach: 42°08′N 0°25′W/42,133333 -0,416667

Huesca w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Huesca ([ˈweska], arag. Uesca, kat. Osca) – miasto w Hiszpanii, w Aragonii, siedziba administracyjna prowincji o tej samej nazwie.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Za czasów iberyjskich zwana Bolskan, przez Rzymian przemianowana na Osca, zaś podczas rządów arabskich w Hiszpanii – Waskah. Od 1354 r. siedziba Uniwersytetu Sertoriańskiego[1], którego nazwa nawiązuje do związanego z miastem Sertoriusza. Obecnie w budynku dawnego uniwersytetu znajduje się Museo de Huesca.

W 1096 r. miasto zostało zdobyte przez króla Aragonii, Piotra I. Największe święto Hueski przypada na 10 sierpnia i jest to dzień świętego Wawrzyńca. Obchody trwają 9-15 sierpnia. Św. Wawrzyniec, urodzony w Huesce, był diakonem zamęczonym przez Rzymian poprzez spalenie na ruszcie. Ruszt jest symbolem tego świętego i często pojawia się w pracach artystycznych dotyczących miasta.

W Huesce urodził się reżyser filmowy Carlos Saura i jego brat, plastyk, Antonio Saura.

Wojna domowa | edytuj kod

 Osobny artykuł: Bitwa pod Hueską.

W czasie hiszpańskiej wojny domowej (1936–1939) „front Hueski” był miejscem jednych z najkrwawszych walk między republikanami i frankistami.

Klimat | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Manuel Tuñón de Lara, Julio Valdeón Baruque, Antonio Domínguez Ortiz: Historia Hiszpanii. Szymon Jędrusiak (tłum.). Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych, 1997, s. 181. ISBN 83-7052-226-2.
  2. Standard climate values. Huesca Aeropuerto – Agencia Estatal de Meteorología.
Kontrola autorytatywna (gmina w Hiszpanii):
Na podstawie artykułu: "Huesca" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy