Hulski


Hulski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hulskipotok, lewy dopływ Sanu[2] o długości 8,3 km[3].

Potok płynie w Bieszczadach Zachodnich. Jego źródło znajduje się na północno-wschodnim stoku Smereka, na wysokości ok. 1000 m n.p.m. Stąd potok płynie w kierunku NNE zalesioną doliną usytuowaną pomiędzy grzbietem Stołów na zachodzie oraz Magurki na wschodzie. W połowie swojej długości spływa z progu skalnego, tworząc wodospad. W dolnym odcinku wypływa z lasu na teren dawnej miejscowości Hulskie. Obok ruin dawnego młyna, na granicy rezerwatu przyrody Krywe, na wysokości ok. 470 m n.p.m., uchodzi do Sanu.

W górnej części wsi Hulskie na odcinku ok. 1 km wzdłuż potoku wiedzie czerwona ścieżka historyczno-przyrodnicza Przysłup Caryński – Krywe nad Sanem. W pobliżu pozostałości cerkwi krzyżuje się z nią zielona ścieżka dydaktyczna „Szkółki”, która prowadzi aż do ujścia.

Przypisy | edytuj kod

  1. Hulski na mapie Geoportalu Polskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Główny Geodeta Kraju. [dostęp 2017-04-24].
  2. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 1. Wody płynące, źródła, wodospady. Główny Urząd Geodezji i Kartografii. s. 86. [dostęp 2017-04-24].
  3. Hulski na mapie Geoportalu Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej >> Moduł: Obszary Dorzeczy (wynik wyszukiwania). Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej. [dostęp 2017-04-24].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Hulski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy