Humbert III Sabaudzki


Humbert III Sabaudzki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Humbert III Błogosławiony (ur. 4 sierpnia 1135 w Aviglani, zm. 4 marca 1189 w Chambéry) – hrabia Sabaudii w latach 1148-1189, błogosławiony Kościoła katolickiego[1].

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Humbert III był synem Amadeusza III z dynastii sabaudzkiej i Matyldy z Albon. W młodości otrzymał wykształcenie od św. Amadeusza z Lozanny. Ożenił się czterokrotnie. W 1151 wziął ślub się z Fajdiwą (1135-1154), córką Alfonsa I, hrabiego Tuluzy. Owdowiawszy, przeniósł się do monasteru w Aulpes nad Jeziorem Genewskim, jednak możni przekonali go do powrotu do Sabaudii[2]. Około 1155 ożenił się z Gertrudą Flandryjską (zm. 1177), córką Thierry'ego Alzackiego, hrabiego Flandrii. To małżeństwo zostało unieważnione w 1163, miał z niego córkę Agnieszkę (zmarłą młodo). Gertrudę uwięziono - wypuszczono ją dopiero dzięki wstawiennictwu Roberta, biskupa Cambrai, i powróciła na dwór brata Filipa Alzackiego. W 1164 Humbert ożenił się z Klemencją von Zähringen (zm. 1167), córką Konrada I, księcia Zähringen. Para doczekała się trzech córek:

Po jej śmierci możni nie pozwolili władcy na życie zakonne, gdyż dziedzicem tronu stałby się prawdopodobnie Jan bez Ziemi. W 1177 Humbert ożenił się z Beatrice de Viennois (zm. 1230), córką Gerarda I, hrabiego Mâcon i Vienne. Miał z nią dwoje dzieci:

  • Tomasza (1178-1233), hrabiego Sabaudii
  • córkę (zm. w wieku lat siedmiu)

Po narodzinach męskiego potomka Humbert III chciał przebywać w klasztorze, gdzie żył w pokorze i uniżeniu. Źródła różnią się co do okoliczności śmierci - część podaje, że zmarł w klasztorze w Hautecombe, inne, że zginął broniąc kraju przed obcymi wojskami w Chambéry[2].

Kult | edytuj kod

Humbert został beatyfikowany w 1836 roku przez papieża Grzegorza XVI. Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest w dzienną rocznicę śmierci[3].

Rodowód | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Blessed Humbert III of Savoy (ang.). CatholicSaints.Info. [dostęp 2015-12-19].
  2. a b Catholic.org > Saints > Saint Humbert of Savoy (ang.). [dostęp 2014-10-28].
  3. Bl. Humbert - Saints & Angels - Catholic Online

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Humbert III Sabaudzki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy