Humphreysella orghidani


Humphreysella orghidani w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Humphreysella orghidanigatunek małżoraczka z rzędu Halocyprida i rodziny Thaumatocyprididae.

Spis treści

Taksonomia | edytuj kod

Gatunek ten został opisany w 1972 roku przez Dana L. Danielopola jako Thaumatocypris orghidani. W 1976 roku został przeniesiony do rodzaju Danielopolina przez Louisa S. Kornickera i Israela Gregory'ego Sohna[2]. W 2006 roku L. Kornicker i D. Danielopol podzielili rodzaj na dwa podrodzaje, umieszczając ten gatunek w Danielopolina (Humphreysella). W 2013 roku A. Iglikowska i G.A. Boxshall wynieśli ten podrodzaj do rangi osobnego rodzaju[3].

Opis | edytuj kod

Małżoraczek o karapaksie samic długości od 0,52 do 0,59 mm i wysokości od 0,43 do 0,47 mm. Samce nieznane[3]. Klapy karapaksu w obrysie prawie okrągłe, nieco wyższe z przodu niż z tyłu. Powierzchnia klap nieregularnie, podłużnie siateczkowana. Przednio-brzuszna krawędź karapaksu jest prosta lub lekko wklęsła i ograniczona dwoma spiczastymi guzkami. Guzki tylno-grzbietowe rozmieszczone symetrycznie. Czułki pierwszej pary o piątym członie z dwoma szczecinkami, w tym jedną brzuszną. Czułki drugiej pary mają ośmioczłonowy egzopodit pozbawiony szczecinek na pierwszym członie oraz endopodit z 3 szczecinkami końcowymi i bez bocznych na drugim członie. Występują po 2 długie i 3 krótkie pazurki na każdej blaszce (lamelli) furki[2][4].

Rozprzestrzenienie | edytuj kod

Gatunek znany z morskich jaskiń na Kubie, położonych 1,5 km od wybrzeży Atlantyku[2][3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Humphreysella orghidani, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online]  (ang.).
  2. a b c Louis S. Kornicker, Israel Gregory Sohn. Phylogeny, ontogeny, and morphology of living and fossil Thaumatocypridacea (Myodocopa: Ostracoda). „Smithsononian Contributions to Zoology”. 219, 1976. 
  3. a b c Anna Iglikowska, Geoff A. Boxshall. Danielopolina revised: Phylogenetic relationships of the extant genera of the family Thaumatocyprididae (Ostracoda: Myodocopa). „Zoologischer Anzeiger”. 252, s. 469–485, 2013. 
  4. Louis S. Kornicker, Thomas M. Iliffe. New Ostracoda (Halocyprida: Thaumatocyprididae and Halocyprididae) from Anchialine Caves in the Bahamas, Palau, and Mexico. „Smithsonian Contributions to Zoology”. 470, 1989. Smithsonian Institution Press. 
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Humphreysella orghidani" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy