Hunedoara


Na mapach: 45°46′N 22°55′E/45,766667 22,916667

Hunedoara w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hunedoara (węg. Vajdahunyad, niem. Eisenmarkt) – miasto w okręgu Hunedoara, w Siedmiogrodzie, w Rumunii, nad rzeką Cemą. Liczy 79 235 mieszkańców na powierzchni 97 km². Znane jest głównie z gotyckiego zamku Jana Hunyadyego.

Spis treści

Dostępność komunikacyjna | edytuj kod

Hunedoara położona jest na uboczu ważnych szlaków transportowych. Drogi krajowe nr 7 i 66 omijają miasto. W Hunedoarze ma początek linia kolejowa do Simerii (długość 16 km). Trudna dostępność komunikacyjna miasta oraz względy historyczne zadecydowały o umieszczeniu stolicy okręgu Hunedoara w sąsiedniej Devie.

Historia | edytuj kod

Zamek Jana Hunyadyego w Hunedoarze

Symbol Hunedoary oraz węgierskiego panowania w Siedmiogrodzie, hunedoarski zamek, powstał w XV wieku (jego kopia – zamek Vajdahunyad, znajduje się w Budapeszcie). Samo miasto jest znane jednak od XIV wieku. Szybszy rozwój osady datuje się od rewolucji przemysłowej, gdy w Hunedoarze założono pierwszą hutę żelaza.

W czasach Nicolae Ceaușescu okolice miasta przekształcono w wielki kombinat górniczo-hutniczy. Obejmował on – oprócz zespołu wielkich pieców – także stalownię o 10 piecach systemu Siemensa-Martena, koksownię oraz osobno na wschód od miasta położoną walcownię. Połowa zużywanej tu rudy żelaza pochodziła z okolicznych kopalń oraz zakładów wydobywczych w rumuńskim Banacie (głównie ok. 35% syderyty i limonity), drugą połowę stanowił import z Ukrainy[1].

Hunedoara na mapie z lat 1769-1773

Miasta partnerskie | edytuj kod

Zabytki | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Berezowski Stanisław: Region Hunedoary, w: „Poznaj Świat” R. X, nr 4 (113), kwiecień 1962, s. 27–30

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (rumuńska jednostka administracyjna):
Na podstawie artykułu: "Hunedoara" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy