Hungária


Hungária w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hungária – nieistniejąca już węgierska rockowa grupa muzyczna. W latach 1985–1989 grupa występowała pod nazwą Modern Hungária.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Zespół został założony w 1967 roku przez Miklósa Fenyő. W 1968 roku piosenka "Nem bújok én többé már a subába" zwyciężyła w konkursie "Ki mit tud?". Pierwotnie w skład zespołu wchodzili Miklós Fenyő, Péter Csomós, László Klein, József Tóth, Péter Láng i Miklós Matlakovszky. W 1969 roku Kleina i Matlakovszkyego zastąpili Tamás Barta i Péter Sípos. W 1971 roku Barta odszedł do Locomotiv GT, a Csomós i Sípos do grupy Juventus. Wtedy do grupy wrócił Klein, przyszli także Gyula Fekete, Gábor Fekete i Antal Gábor Szűcs. W 1973 roku Szűcs i Gábor Fekete odeszli jednak do Skorpió. Nowymi członkami zespołu zostali więc Róbert Szikora i Zoltán Kékes, ponadto do zespołu wrócił Sípos. W 1980 roku Sípos opuścił zespół, ale do zespołu wrócił Gyula Fekete, a nowymi członkami Hungárii zostali Gábor Novai i wokalistka Mária Renczi (ps. Dolly). Dwa lata później z zespołu odszedł Szikora. Fenyő zatrudnił więc w zespole Bélę Tibora Jeszenszkyego (ps. Flipper Öcsi) i Gábora Zsoldosa (ps. Dedy). W 1983 roku zespół rozpadł się, a wszyscy jego członkowie z wyjątkiem Fenyő utworzyli zespół Dolly Roll.

Fenyő chciał jednak reaktywować zespół. W tym celu w 1985 roku założył zespół Modern Hungária, w którym grali jeszcze Attila Bodnár, Ilona Csordás (ps. Plexi) i Beatrix Jován (ps. Frutti). "Nowa" Hungária grała jednak zupełnie odmienny styl od "starej", ponieważ dominującym stylem muzycznym w miejsce rocka został pop i disco. Modern Hungária rozpadła się w 1989 roku. W 1995 roku "stara" Hungária (w składzie z lat 1979–1982) zjednoczyła się, by udzielić koncertu.

Skład zespołu | edytuj kod

Dyskografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Hungária" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy