Huragan Agnes


Huragan Agnes w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Huragan Agnes – pierwszy huragan w porze huraganów atlantyckich w 1972 roku. W jego wyniku śmierć poniosło 130 osób. Ze względu na znaczne straty materialne oraz straty w ludziach, jakie wywołała Agnes, nazwa ta została wycofana z ponownego użycia w nazewnictwie cyklonów tropikalnych nad Atlantykiem[1].

Historia huraganu | edytuj kod

Powódź wywołana przez huragan w Richmond

Huragan Agnes powstał 14 czerwca 1972 roku nad stanem Jukatan w Meksyku. Wstępnie był on sklasyfikowany jako burza tropikalna. Trzy dni później Agnes została zakwalifikowana do huraganów. Wówczas Agnes znajdowała się nad Zatoką Meksykańską. 19 czerwca Agnes jako huragan kategorii pierwszej w skali Saffira-Simpsona uderzył w wybrzeża stanu Floryda. 21 czerwca huragan uderzył w południowo-wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Następnie skierował się na północny wschód wzdłuż amerykańskiego wybrzeża i osłabił się przechodząc nad stanem Georgia. Jednak odzyskał siłę burzy tropikalnej na wschodnich terenach Północnej Karoliny w dniu 21 czerwca, a później tego samego dnia przeniósł się nad Atlantyk. Zmierzając dalej na północny wschód, z siłą tylko nieco mniejszą od huraganu Agnes ponownie przemieściła się nad ląd w dniu 22 czerwca w pobliżu Nowego Jorku. 23 czerwca huragan połączył się z niżem w okolicach północno-wschodnich stanów USA, i tak powstały układ powodował tam intensywne opady aż do 25 czerwca[2]

Skutki huraganu | edytuj kod

Największych zniszczeń Agnes dokonała w stanie Pensylwania, gdzie zginęło ponad 50 osób. Porywisty wiatr wywołany przez Agnes spowodował również zniszczenia na odległej od szlaku huraganu Kubie, gdzie w jego wyniku zginęło dziewięć osób[3].

Agnes miała niszczący wpływ na będące już i tak w stanie upadłości koleje w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, ponieważ zalanie trakcji powodowało znaczne opóźnienia w transporcie. Konieczność wydatkowania znacznych środków na naprawy szkód, była jednym z czynników prowadzących do powstania finansowanego z funduszy federalnych systemu kolei Conrail.

Dotkliwe w skutkach powodzie w pobliżu Lawrenceville, w stanie Pensylwania były powodem przyspieszenia budowy systemu retencyjnego rzeki Tioga w 1973 roku.

Przypisy | edytuj kod

  1. Retired hurricane names Atlantic (ang.). AOML. [dostęp 2010-12-21].
  2. prelim05.gif (ang.). National Oceanic and Atmospheric Administration. [dostęp 2010-12-27].
  3. Hurricane Agnes 1972 (ang.). National Hurricane Center. [dostęp 2010-12-21].
Na podstawie artykułu: "Huragan Agnes" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy