Huta Jedność


Na mapach: 50°17′53″N 19°01′48″E/50,298056 19,030000

Huta Jedność w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ostatnia niewyburzona hala huty w 2018 roku Laurahütte (1840) Budynek dyrekcji Huty Jedność przy ul. 27 Stycznia 1 (obecnie nieczynny)

Huta Jedność – zlikwidowana huta stali, która była położona w Siemianowicach Śląskich, założona w 1836 roku, w 2003 roku została postawiona w stan likwidacji.

Spis treści

Historia | edytuj kod

W 1836 roku decyzję o budowie huty podjęli Hugo I Henckel von Donnersmarck i berliński Dom Bankowy braci Oppenfeldów. Tego samego roku położono kamień węgielny pod budowę zakładu hutniczego. Nowej hucie nadano nazwę "Laurahütte" (Huta Laura). Nazwa ta funkcjonowała do 1948 roku, kiedy zmieniono nazwę na Huta Jedność. Według projektu miała być to huta surowcowa z dwoma wielkimi piecami z wydziałem pieców pudlarskich, walcownią i z wydziałami pomocniczymi. Pierwszy spust surówki z wielkiego pieca nastąpił 17 lutego 1839 roku[2]. Gdy w 1842 roku zatonął statek z ładunkiem angielskich szyn na budowę linii kolejowej Wrocław Górnośląski-Mysłowice, Towarzystwo Kolei Górnośląskiej zamówiło szyny interwencyjnie w nieznanej jeszcze szerzej hucie "Laura". Ich jakość rozsławiła firmę w Europie i szereg pierwszych kolei europejskich budowanych w tym okresie zamawiało odtąd tutaj szyny i akcesoria torowe (m.in. Kolej Wilhelma, Kolej Dolnośląsko-Markijska).

Huta w swej historii produkowała szeroką gamę wyrobów takich jak: surówka, stal pudlarska, stal martenowska, pręty różnych kształtów, bednarka, kątowniki, szyny kolejowe, blacha gruba, blacha cienka, beczki, wiadra, rynny potrzasalne, rury zgrzewane ogniowo na zakładką i na styk, rury bez szwu. Po 1945 roku zrezygnowano z produkcji surowcowej i huta zaczęła się specjalizować w rurach stalowych bez szwu, produkowanych w szerokim asortymencie do czasów obecnych. Na początku XXI wieku czarną kartą w historii Siemianowic Śląskich zapisały się niespełnione obietnice rządu premiera Leszka Millera, doprowadzając najpierw do manifestacji pracowniczych (pracownikom miesiącami nie wypłacano pensji), aż w końcu do masowych zwolnień i bankructwa Huty Jedność przekształconej w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, który nie zapewnił środków na ukończenie zaawansowanej już inwestycji w nową walcownię. W 2003 postawiono spółkę w stan likwidacji[3]. 3 czerwca 2015 blisko 16-hektarowy teren po hucie nabyła na licytacji spółka Nexus Group Sp. z o.o. za 2,75 mln zł[4].

Większość zabudowań dawnej huty została wyburzona, pozostawiono zakładową wieżę ciśnień[3], rozdzielnię i jedną halę[5].

Wydziały | edytuj kod

  • Wydział Stalowni z Oddziałem Ciągłego Odlewania Stali (produkowane są tu półwyroby w postaci kęsisk kwadratowych i okrągłych dla potrzeb walcowni)
  • Wydział Walcowni Rur Mannesmann z Oddziałem Rur Wiertniczych (produkowane są tu rury stalowe bez szwu walcowane na gorąco, o średnicach od 63,5 mm do 139,7 mm)
  • Wydział Walcowni Rur Innocenti (produkowane są tu rury stalowe bez szwu o średnicach od 26,9 do 88,9 mm) [6]
  • Wydział Ciągarni Rur (produkowane są tu rury stalowe bez szwu ciągnione na zimno o średnicach od 6,0 do 110 mm)

Przypisy | edytuj kod

  1. Huta Jedność w Siemianowicach: Ostatnia żywicielka miasta
  2. Historia Huty "Jedność"
  3. a b Paweł Pawlik: Na gruzach Huty Jedność powstanie osiedle. Grupa Onet.pl SA, 2017-07-18. [dostęp 2018-03-11].
  4. Siemianowice Śląskie: Huta Jedność sprzedana za 2,7 mln zł! - Dziennikzachodni.pl, www.dziennikzachodni.pl [dostęp 2017-11-23]  (pol.).
  5. Bartłomiej Wortolec: Na terenie po dawnej Hucie Jedność pozostanie hala i wieża ciśnień. W: naszemiasto.pl Siemianowice Śląskie [on-line]. Polska Press, 2017-02-24. [dostęp 2018-03-11].
  6. Huta "Jedność" Wydział INNOCENTI

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Huta Jedność" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy