Hymn Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich


Hymn Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gosudarstwiennyj gimn SSSR (ros. Государственный гимн СССР, tłum. Hymn państwowy ZSRR); pobocznie też jako Gimn Sowietskogo Sojuza (ros. Гимн Советского Союза, tłum. Hymn Związku Radzieckiego) – hymn państwowy Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich przyjęty w 1944 roku i używany od 1944 do 1991 roku. Słowa hymnu napisali Siergiej Michałkow i Gabriel El-Registan, a muzykę skomponował Aleksandr Aleksandrow. Prawykonanie hymnu dnia 1 stycznia 1944 roku oznaczało ustanowienie hymnem ZSRR (do którego doszło formalnie 15 marca). Tekst hymnu był jednokrotnie zmieniany; nastąpiło to w 1977 roku. W latach 1956-1977 był wykonywany bez tekstu, w 1977 roku Siergiej Michałkow dokonał zmiany tekstu. Od 30 grudnia 2000 roku po ponownej zmianie tekstu dokonanej przez Siergieja Michałkowa jest hymnem Rosji.

Spis treści

Historia powstania | edytuj kod

Muzykę skomponował Aleksandr Aleksandrow (twórca i długoletni szef znanego na całym świecie "chóru Armii Czerwonej Aleksandrowa"), który wykorzystał tu swoją wcześniejszą kompozycję do Hymnu Partii Bolszewików, ale z niewielkimi zmianami. Słowa napisali Siergiej Michałkow i Gabriel El-Registan. Hymn posiadał wersje w językach wszystkich republik wchodzących w skład ówczesnego Związku Radzieckiego.

Wcześniej hymnem Związku Radzieckiego było rosyjskie tłumaczenie hymnu światowego ruchu socjalistycznego i komunistycznego - Międzynarodówka.

Publiczna prezentacja propozycji nowego hymnu miało miejsce 1 stycznia 1944 r. Ponad dwa miesiące później, 15 marca 1944 r., utwór formalnie zastał zatwierdzony jako hymn Związku Radzieckiego. Pierwszą zagraniczną stacją, która go nadała była brytyjska BBC.

Po śmierci Stalina (1953 r.) hymn w latach 1955-1977 wykonywano zasadniczo tylko w wersji instrumentalnej, ze względu na wzmianki w jego treści o Stalinie. W 1977 r. Siergiej W. Michałkow napisał na polecenie ówczesnego I sekr. KC KPZR Leonida Breżniewa nowy tekst, który już nie zawierał wzmianek o Stalinie. Na przykład usunięty został wers "Wychował nas Stalin w wierności ludowi”, który zamieniono na odnoszący się do Włodzimierza Lenina: „Do dzieła wielkiego porywał narody”. Zwrotkę o zwycięstwach Armii Czerwonej zastąpiono słowami o „nieśmiertelnych ideach komunizmu”. Niewielkich zmian dokonano także w refrenie.

Po rozwiązaniu Związku Radzieckiego Federacja Rosyjska przestała używać tego hymnu, zastąpiwszy go Pieśnią Patriotyczną Michaiła I. Glinki. W roku 2000, z inicjatywy ówczesnego prezydenta Federacji Rosyjskiej – Władimira W. Putina, do melodii hymnu dawnego ZSRR zostały napisane nowe słowa i całość została zatwierdzona jako nowy Hymn Państwowy Federacji Rosyjskiej.

Pierwsza wersja hymnu z 1943 roku | edytuj kod

Transkrypcja polska jest zgodna z ogólnie przyjętymi zasadami [1].


Wersja z 1977 roku | edytuj kod

polskie tłumaczenia | edytuj kod


Odsłuchaj | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Hymn zwany jest też jako Gimn Sowietskogo Sojuza (ros. Гимн Советского Союза, tłum. Hymn Związku Radzieckiego).
  2. Formalnie hymn został przyjęty 15 marca 1944 roku.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

  • SovMusic.ru – różne pieśni socjalistyczne, m.in. kilka wersji hymnu Związku Radzieckiego oraz poszczególnych Socjalistycznych Republikach Radzieckich


Na podstawie artykułu: "Hymn Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy