Ińskie Lato Filmowe


Ińskie Lato Filmowe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ińskie Lato Filmowe, ILFfestiwal filmowy odbywający się od 1973 co roku w sierpniu w ińskim kinie Morena i w sali Zespołu Szkół w Ińsku im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Historia | edytuj kod

Pierwsze Ińskie Lato Filmowe odbyło się w połowie sierpnia 1973. Inicjatormi byli: Bohdan Kowalski, Doland Paszkiewicz i Kazimierz Dec. Od 31. edycji, tzn. od 2003 roku festiwal jest organizowany przy szczególnym udziale Internetowego Serwisu Filmowego Stopklatka.pl. Od tego czasu dyrektorem artystycznym Ińskiego Lata Filmowego jest Przemysław Lewandowski. Stałe miejsce w programie Ińskiego Lata Filmowego od lat zajmują pokazy najnowszych filmów polskich połączone ze spotkaniami z twórcami. Gośćmi Ińskiego Lata byli m.in. Agnieszka Holland, Jerzy Kawalerowicz, Piotr Szulkin, Jan Jakub Kolski, Jan Kidawa-Błoński, Grzegorz Królikiewicz, Robert Gliński, Maciej Drygas, Jerzy Hoffman i Krzysztof Zanussi.

We wszystkie dni festiwalu odbywają się pokazy dla dzieci, pokazy plenerowe i projekcje kina polskiego oraz zagranicznego. Do lata 2016 odbyły się 43 Ińskie Lata Filmowe.

Bibliografia | edytuj kod