III liga ukraińska w piłce nożnej mężczyzn


Druha liha ukraińska w piłce nożnej mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z III liga ukraińska w piłce nożnej mężczyzn) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ukraińska Druha Liha (ukr. Друга ліга) – trzecia liga piłkarska na Ukrainie. Jej początki sięgają 1992 r., kiedy to po odzyskaniu niepodległości w 1991 r. Ukraina zaczęła organizować własne rozgrywki piłkarskie. Wcześniej zespoły ukraińskie występowały w lidze ZSRR.

Zarządza ligą Ukraińska Profesjonalna Liga Piłki Nożnej (PFL). Zespoły Druhiej Lihi są podzielone na 2 lub 3 grupy. Dwie najlepsze ligowe drużyny awansują do Perszej Lihi, a ostatnie zespoły spadają do Amatorskiej Lihi.

Obecnie (w sezonie 2008/09) liga podzielona na dwie grupy A (18 zespołów) i B (18 zespołów).

Spis treści

Początki | edytuj kod

Pierwszy niepełny sezon ukraińskiej ekstraklasy rozegrano wiosną 1992 r., kiedy to 18 zespołów podzielono na dwie grupy po 9 zespołów, w których walczono systemem dwurundowym. Wtedy liga nazywała się Perechidna Liha. Była podzielona na 2 podgrupy po 9 zespołów. Spadkowicze z Perszej Lihi oraz po 4 najlepsze zespoły z obydwu grup zostali w Druhiej Lidze, a spadkowicze w następnym sezonie występowali w Perechidnej Lidze. Od sezonu 1992/93 liga gra systemem jesień – wiosna.

Skład ligi w sezonie 2017/18 | edytuj kod

24 zespoły podzielone na 2 grupy:

Przed 1 kolejką klub Czerkaśkyj Dnipro 2 z przyczyn finansowych zrezygnował z rozgrywek i został rozwiązany. Wszystkie dotychczasowe wyniki spotkań anulowane.

Medaliści ligi | edytuj kod

Kluby które awansowały do Perszej Lihi są zaznaczone czcionką pogrubioną.


Uwaga:

  • oznacza tytuł mistrzowski zdobyty w meczach barażowych między zwycięzcami grup.

Statystyka | edytuj kod

Inne | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "III liga ukraińska w piłce nożnej mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy