II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy


Na mapach: 51°12′27,526″N 16°10′11,780″E/51,207646 16,169939

II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicyliceum ogólnokształcące w Legnicy, jedna z najstarszych szkół w mieście.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Obiekt zbudowano przy ulicy Zielonej 17 (niem. Grünstraße) na terenie Parku Miejskiego pomiędzy sierpniem 1898 r. a październikiem 1899 r. zgodnie z projektem Lothara Schönfelda - ówczesnego kierownika miejskiego urzędu budowlanego. Składa się on z dwóch jednakowych części będących swoim lustrzanym odbiciem, połączonych wspólną aulą, z których każda posiada osobne wejście i klatkę schodową. Przed wojną w budynku mieściły się siedziby ewangelickiej szkoły powszechnej nr 6 i 7, z czego w pierwszej edukację pobierali uczniowie płci męskiej, a funkcję jej rektora pełnił pierwotnie Hermann Rindfleisch, natomiast w drugiej żeńskiej, z rektorem Eduardem Jacobaschem. Szkoły określano wspólną nazwą Grünschule lub Haagschule.

Po wojnie założono tu szkołę w 1948 r., spełniającą zadania nauczania podstawowego i licealnego. 21 sierpnia 1952 r. z rozporządzenia Ministra Oświaty została zatwierdzona jej nazwa: Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy. 10 czerwca 1961 r. wręczono sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski. 17 lutego 1967 r. placówka została podzielona na Szkołę Podstawową nr 9 i II Liceum Ogólnokształcące.

Dyrekcja szkoły | edytuj kod

Absolwenci | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (liceum ogólnokształcące):
Na podstawie artykułu: "II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy