II liga ukraińska w piłce nożnej


Persza liha ukraińska w piłce nożnej mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z II liga ukraińska w piłce nożnej) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Persza liha (ukr. Перша ліга, dosł. Pierwsza liga) – drugi poziom w hierarchii ligowych rozgrywek w piłce nożnej mężczyzn na Ukrainie. Utworzona w 1992 roku i zarządzana przez Profesjonalną Futbolową Ligę Ukrainy (PFL), a wcześniej do 1996 przez Ukraiński Związek Piłki Nożnej (FFU). Od sezonu 2013/2014 nazywana Favbet Liga 1. Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) w systemie mecz i rewanż. Przeznaczone są dla 16 ukraińskich klubów piłkarskich. Dwie pierwsze drużyny ligi uzyskują awans do Premier-lihi, zaś najsłabsze dwa zespoły relegowane są do Druhiej lihi. Zespoły zajmujące 13 i 14 pozycję w Perszej lidze rozgrywają play-off w dwóch meczach z prawem do gry w Perszej lidze przeciwko drużynom, które zajęły trzecie miejsce w grupie A i B w Druhiej lidze. Jeśli klub odmówi awansu do Premier-lihi, klub, który zajął następne miejsce w klasyfikacji, będzie promowany. Jeśli druga drużyna tego samego klubu (np. Dynamo II) zajmie pierwsze lub drugie miejsce to awansuje klub, który zajął następne miejsce po nim.

Najbardziej utytułowaną drużyna ligi jest druga drużyna klubu Dynamo Kijów. Jeśli nie liczyć zespołów rezerw, to najwięcej tytułów uzyskała Howerła-Zakarpattia Użhorod (trzy razy pierwsze miejsce i dwa razy drugie) oraz Zirka Kirowohrad (trzy razy pierwsze miejsce).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Jej początki sięgają 1992 roku, kiedy to po odzyskaniu niepodległości w 1991 Ukraina zaczęła organizować własne rozgrywki piłkarskie. Wcześniej zespoły ukraińskie występowały w Pierwoj lidze ZSRR. Pierwszy niepełny sezon ukraińskiej Perszej lihi rozegrano wiosną 1992, kiedy to 28 zespołów podzielono na dwie grupy, w których walczono systemem dwurundowym. Zwycięzcy obydwu grup awansowali do Wyszczej lihi. Od sezonu 1992/1993 liga gra systemem jesień – wiosna.

Od sezonu 2014/2015 liga liczyła 18 zespołów. Od sezonu 2016/17 liczy 16 zespołów.

Skład ligi w sezonie 2019/20 | edytuj kod

Medaliści ligi | edytuj kod

Kluby które awansowały do Premier-lihi (do 2008 – Wyższej Lihi) są zaznaczone czcionką pogrubioną.


Statystyka | edytuj kod

Tabela medalowa | edytuj kod

Mistrzostwo ligi zostało do tej pory zdobyte przez 21 różnych drużyn. Stan na 31 maja 2020.

Klasyfikacja według miast | edytuj kod

Lokacje klubów: Stan na maj 2020.

Uczestnicy | edytuj kod

Są 93 zespoły, które wzięli udział w 29 sezonach Perszej lihi Ukrainy, które były prowadzone od 1992 aż do sezonu 2019/20 łącznie[1]. Żaden z zespołów nie był zawsze obecny w każdej edycji.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Ukraine2 – Clas Glenning Football

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "II liga ukraińska w piłce nożnej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy