I Am One


I Am One w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

"I Am One" to pierwszy singel, a zarazem pierwsze wydawnictwo grupy The Smashing Pumpkins. Piosenkę napisali Billy Corgan i James Iha.

Istnieją dwie wersje piosenki. Pierwotna została nagrana w roku 1990, wydała ją wytwórnia Limited Potiental. Druga pochodzi z albumu Gish, ponownie wypuszczona jako singel przez Caroline Records i Hut Recordings. Nagrano do niej wówczas także teledysk, jednak członkowie grupy nie byli z niego zadowoleni i aż do roku 2001 nie ujrzał on światła dziennego.

Pierwotna wersja singla, jako pierwsze wydawnictwo grupy, osiągnęło wysoką wartość detaliczną ze względu na istnienie tylko 1500 jego egzemplarzy.

Od czasu trasy promującej album Siamese Dream, podczas wykonywania piosenki na żywo Corgan zwykle przerywa ją, aby wygłosić zaimprowizowaną mowę, co wydłuża utwór do około 8-10 minut. Mowy te były często krytykowane ze względu na swój charakter, nawet przez pozostałych członków zespołu. Czasem zawierały one w sobie teksty przyszłych piosenek. Jedna z nich wchodzi w skład wersji utworu pochodzącej z albumu koncertowego Earphoria/Vieuphoria.

Niedawno cover utworu wykonała grupa +44.

Spis treści

Single | edytuj kod

Wersja Limited Potential (pierwotna) | edytuj kod

  1. "I Am One" 4:16
  2. "Not Worth Asking" 4:00

Płyta winylowa | edytuj kod

  1. "I Am One" 4:16
  2. "Terrapin" (Syd Barrett) 2:54
  3. "Bullet Train to Osaka" 4:16

Wersja Virgin (z albumu Gish) | edytuj kod

  1. "I Am One" 4:07
  2. "Plume" 3:37
  3. "Starla" 10:59
Na podstawie artykułu: "I Am One" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy