I Am Spock


I Am Spock w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

I Am Spock (dosł. Jestem Spockiem) – autobiografia Leonarda Nimoya, wydana po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych w 1995 roku. Jest drugą tego typu książką w dorobku autora, zaś jej tytuł stanowi bezpośrednie odniesienie do pierwszej autobiografii Nimoy, wydanej w 1975 roku i zatytułowanej I Am Not Spock[1].

Opis treści | edytuj kod

Tekst opowiada o karierze Nimoya od początku jego występów aktorskich aż do czasów bezpośrednio poprzedzających wydanie książki. Szczególnie dużo miejsca zajmują wspomnienia związane z udziałem autora w popularnym cyklu seriali i filmów Star Trek. Niezwykle ważną dla Nimoya kwestią jest relacja między nim jako aktorem a jego postacią ze Star Trek – komandorem (później ambasadorem) Spockiem. Chcąc unaocznić czytelnikowi wyjątkową więź łączącą artystę i jego najsłynniejszą rolę, tekst książki przetykany jest licznymi dialogami, prowadzonymi przez Nimoya i Spocka, tak jakby byli dwiema autonomicznymi istotami w jednym ciele[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Leonard,L., Nimoy Leonard,L.,, I am Spock, wyd. First Hatchett books trade edition, New York, NY, ISBN 978-0-316-38837-5, OCLC 915943307 .
Na podstawie artykułu: "I Am Spock" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy