I Dreamed a Dream


I Dreamed a Dream w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

I Dreamed a Dream” („Wyśniłam sen” – tłum. D. Wyszogrodzkiego) – pieśń z musicalu Les Misérables, śpiewana przez Fantynę we wstępnej części I aktu. Muzyka autorstwa Claude-Michel Schönberga, tekst angielski napisał Herbert Kretzmer w oparciu o pierwotne francuskie libretto Alain Boublila. Utwór jest gorzkim lamentem Fantyny nad tragicznym życiem (uwiedzenie, porzucenie przez kochanka) w chwili, kiedy jest wyrzucana z pracy po odkryciu jej tajemnicy (nieślubne dziecko).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Utwór był częścią musicalu od samego początku. Pojawił się już na oryginalnym albumie koncepcyjnym, pod tytułem J'avais Rêvé d'une Autre Vie. Wykonała go Rose Laurens. Już w pierwszej inscenizacji scenicznej - oryginalnej paryskiej wersji z 1980 roku - utwór poprzedzony był krótkim wstępem. W takiej (pełnej) wersji jest wykonywany do dziś.

W roku 1985 musical został, po przeróbkach i rozbudowie, przełożony na angielski i wystawiony na londyńskim West Endzie. Spektakl odniósł sukces (jest grany bez przerwy do dzisiaj), a utwór stał się jedną z jego wizytówek. Pierwszą angielską wykonawczynią partii Fantyny była Patti LuPone.

Wykonania utworu | edytuj kod

W spektaklu | edytuj kod

Les Misérables odniósł ogólnoświatowy sukces i został przetłumaczony na ponad dwadzieścia języków. Dotyczy to również samej pieśni. Najbardziej znaczące wykonania utworu to m.in.:

W warszawskim spektaklu w Teatrze Muzycznym „Roma” (od 25 września 2010) premierową wykonawczynią była Edyta Krzemień. Jej wykonanie znajduje się również na płycie CD z zapisem spektaklu.

Covery | edytuj kod

Utwór był włączany do repertuaru zarówno przez artystki musicalowe jak i piosenkarki pop. Doczekał się również wielu męskich wykonań. Wśród znaczących wykonań znajdują się m.in.:

Wersja Susan Boyle | edytuj kod

11 kwietnia 2009 telewizja BBC wyemitowała premierowy odcinek trzeciej serii programu Britain’s Got Talent, w którym wystąpiła amatorska śpiewaczka Susan Boyle. Czterdziestosiedmioletnia, samotna gospodyni domowa zdecydowała się zaśpiewać "I Dreamed a Dream" budząc początkowo niedowierzanie oraz dezaprobatę zarówno widowni, jak i jury, jednak brawurowe wykonanie trudnego technicznie utworu wzbudziło aplauz i owację na stojąco. Dzięki serwisowi You Tube wystąpienie to błyskawicznie przekroczyło granice Wielkiej Brytanii stając się ogólnoświatowym faktem kulturowym. Film ten stał się najczęściej oglądanym na You Tube w roku 2009 przekraczając 120 milionów wyświetleń[2]. Susan Boyle wykonała utwór ponownie w finale programu zajmując w nim 2 miejsce[3]. Sukces przyczynił się również do renesansu zainteresowania samą piosenką, jak i całym musicalem.

Dzięki rozgłosowi medialnemu i drugiemu miejscu w finale programu Susan Boyle wydała w 2009 album I Dreamed a Dream, który zawierał także tytułowy utwór.

Przypisy | edytuj kod

  1. Dane z IBdB
  2. Zestawienie wyświetleń You Tube za 2009 rok
  3. Finałowy występ
Na podstawie artykułu: "I Dreamed a Dream" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy