I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie


Na mapach: 53°46′45″N 20°29′08″E/53,779167 20,485556

I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie – najstarsza publiczna szkoła średnia w Olsztynie, znajdująca się w czołówce rankingu olsztyńskich szkół ponadgimnazjalnych; utworzona 4 czerwca 1945 roku jako Państwowe Gimnazjum i Liceum Męskie.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwsza wzmianka o istnieniu szkoły pojawiła się w kronikach w 1945 roku. Wtedy to w maju rozpoczęły się zapisy do nowej placówki oświatowej, a już kilka dni po owym fakcie doszło do inauguracji nauki szkolnej. Tym samym nowo powstałe Państwowe Gimnazjum i Liceum Męskie stało się pierwszą polską szkołą na Warmii i Mazurach. Zwieńczeniem pierwszego roku nauki okazał się egzamin dojrzałości, do którego przystąpiło 15 uczniów. Także jeszcze w owym roku szkolnym szkole ufundowano sztandar.

W 1948 roku nazwa szkoły zmienia się na Jedenastoletnią Szkołę Średnią Ogólnokształcącą Męską. Przez kolejne 10 lat placówka kilkakrotnie zmienia jeszcze swe miano, tym samym powstają nowe i likwidowane są stare oddziały szkolne. W tym czasie powoływane do życia są takie organizacje, jak szkolne PCK czy harcerstwo, a także Samorząd Uczniowski.

22 grudnia 1959 roku szkoła otrzymuje nową nazwę i imię. Odtąd nazywa się Szkołą Podstawową i Liceum Ogólnokształcącym imienia Adama Mickiewicza w Olsztynie. Rok później zlikwidowany zostaje stopień podstawowy, a placówka otrzymuje miano I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie, które to obowiązuje do dziś.

W trakcie jubileuszu XX-lecia istnienia szkoły odsłonięty zostaje pomnik Adama Mickiewicza, którego projektu autorem była olsztyńska rzeźbiarka Balbina Świtycz-Widacka.

W 1978 w szkole odbyły się finały IV Olimpiady Geograficznej. 9 czerwca 1980 roku zorganizowano Ogólnopolski Zjazd Szkół Średnich im. Adama Mickiewicza. Tradycja owych spotkań trwa do dnia dzisiejszego.

Na rok 1995 przypadły obchody 50-lecia szkoły. W związku z tym dochodzi do wielu podsumowań, w kręgu których dostrzec można liczne słowa pochwały pod adresem osób przez lata walczących o prestiż placówki. Kolejnym jej sukcesem staje się inicjacja polsko-niemieckiej wymiany młodzieży.

W 1998 roku dochodzi do osłonięcia tablicy pamiątkowej na pomniku Adama Mickiewicza. Tablica ta poświęcona jest autorce popiersia Balbinie Świtycz-Widackiej. W związku z 200 rocznicą urodzin patrona szkoły organizowane są liczne uroczystości. Rok później zorganizowany zostaje jubileuszowy XX Zjazd Mickiewiczowski.

W 2002 roku szkoła zmieniła swe profile w związku z wdrażaną reformą oświaty.

W czasie swej ponad 60-letniej historii szkoła otrzymała wiele różnego rodzaju nagród (m.in. Honorowa Odznaka PCK czy Krzyż Zasługi dla ZHP).

Budynek | edytuj kod

Gmach, w którym obecnie mieści się I Liceum Ogólnokształcące, powstał w XIX wieku. Pierwszy budynek będący częścią szkoły powstał w roku 1878, a była to sala gimnastyczna, służąca wówczas ówczesnemu gimnazjum.

28 kwietnia 1886 roku rozpoczęto budowę nowego gmachu gimnazjum. Trwała ona ponad rok, a jej koszt wyniósł ok. 200 tysięcy marek. 30 września 1887 roku nastąpiło uroczyste otwarcie szkoły, a 17 października tego samego roku odbyły się pierwsze zajęcia w nowym budynku.

Nowo wybudowany gmach stał się najpotężniejszą budowlą XIX-wiecznego Olsztyna. W 1988 roku został on oficjalnie wpisany na listę Krajowego Rejestru Zabytków.

Ciekawostki | edytuj kod

  • W 1894 roku na ścianie auli budynku I Liceum Ogólnokształcącego zawisł obraz „Ifigenia w Taurydzie” autorstwa Heinricha Gärtnera. Obraz ten wisi do dziś, mimo iż w czasie II wojny światowej został w kilku miejscach przestrzelony. W 1989 roku został oficjalnie wpisany na listę Krajowego Rejestru Zabytków, a w 2007 roku poddany renowacji.
  • Absolwentem gimnazjum olsztyńskiego był ksiądz prałat Jan Hanowski, kanonik honorowy kapituły warmińskiej i wikariusz kapitulny (1945), który uratował świątynie olsztyńskie przed spaleniem.
  • W związku z uczestnictwem szkoły w projekcie Faulkes-Talescope, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w spotkaniu z Księżniczką Anną, córką królowej Elżbiety II i księcia Edynburga.
  • Szkoła posiada własną stację meteorologiczną Vantage Pro2 DAVIS.

Znani absolwenci | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Rada Pedagogiczna, www.lo1.olsztyn.pl [dostęp 2016-11-01] .
Kontrola autorytatywna (liceum ogólnokształcące):
Na podstawie artykułu: "I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy