I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku


Na mapach: 52°39′25,088″N 19°03′48,748″E/52,656969 19,063541

I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku (również Liceum Ziemi Kujawskiej, LZK) – szkoła ponadgimnazjalna we Włocławku.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Na początku 1900 roku Komitet Obywatelski, któremu przewodniczył Ludwik Bauer, wystąpił do Ministerstwa Finansów o utworzenie szkoły handlowej. 27 kwietnia 1900 roku Ministerstwo Finansów wyraziło zgodę na utworzenie Włocławskiej Siedmioklasowej Szkoły Handlowej. Założycielami szkoły było 104 mieszkańców miasta. Do szkoły przyjmowani byli uczniowie w wieku od 8 do 11 lat, którzy po rocznym kursie stawali się uczniami klasy pierwszej. Szkoła otrzymała uprawnienia przysługujące szkole państwowej, które zezwalały jej absolwentom na wstępowanie do wyższych szkół w Imperium Rosyjskim bez składania egzaminów wstępnych oraz ulgi w odbywaniu służby wojskowej.

Włocławska Szkoła Handlowa była szkołą prywatną utrzymującą się z opłat wpłacanych przez uczniów. Uroczyste otwarcie szkoły nastąpiło 4 listopada 1900 roku. Szkoła nie posiadała własnego budynku, dlatego też pierwsze zajęcia odbywały się w wynajętych pomieszczeniach przy ulicy Łęgskiej. Do administrowania szkołą powołano Radę Opiekuńczą, która w krótkim czasie zgromadziła niezbędne fundusze do postawienia budynku szkolnego. W 1901 roku Rada Opiekuńcza nabyła plac na ówczesnym przedmieściu Włocławka przy ulicy Gęsiej. Budowę rozpoczęto w lipcu 1901 roku, a zakończono w sierpniu 1902. Autorem projektu według, którego wybudowano gmach szkolny był inżynier Antoni Olszakowski. Oddany do użytku w 1902 roku gmach szkolny, do dziś stanowi siedzibę naszej szkoły, z której wyszło kilkadziesiąt pokoleń włocławskiej młodzieży.

Żywot Włocławskiej Szkoły Handlowej w jej rosyjskim modelu okazał się krótki. Kres jej działaniom położyła rewolucja 1905 roku, a zwłaszcza strajk młodzieży szkolnej, domagającej się prowadzenia nauczania w języku polskim. Wraz z uzyskaniem przez szkołę zgody na wprowadzenie języka polskiego utracono prawa szkoły państwowej. W 1907 roku szkołę opuścili pierwsi maturzyści, którzy otrzymali świadectwa w języku polskim. W 1911 roku ówczesny dyrektor Włocławskiej Szkoły Handlowej uzyskał zgodę rządów Austrii i Szwajcarii, aby absolwenci szkoły byli przyjmowani na studia wyższe bez egzaminów. Wybuch pierwszej wojny światowej i zajęcie Włocławka przez wojska niemieckie nie zakłóciły w większym stopniu działalności szkoły. Rada Opiekuńcza wystąpiła do niemieckich władz okupacyjnych o przekształcenie szkoły w ośmioklasowe Gimnazjum Realne.

Gmach szkoły na fotografii B. Sztejnera sprzed 1913 roku.

Rok szkolny 1916/1917 rozpoczęto pod szyldem Gimnazjum Realnego. W 1919 roku Rada Opiekuńcza wystąpiła do Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego o upaństwowienie Gimnazjum. W 1919 szkole nadano nazwę Gimnazjum Państwowe we Włocławku. Trzy lata później szkoła otrzymała kolejną nazwę Państwowe Gimnazjum Ziemi Kujawskiej. Do września 1939 roku szkoła przeszła kolejną reorganizację. Wprowadzono czteroklasowe gimnazjum i dwuklasowe liceum. W 1932 roku szkoła zmieniła nazwę na Państwowe Gimnazjum i Liceum Ziemi Kujawskiej.

W Rankingu Szkół 2011 miesięcznika „Perspektywy” i dziennika „Rzeczpospolita” szkołę sklasyfikowano na 90. miejscu w Polsce, na 7. miejscu w województwie kujawsko-pomorskim i 1. miejscu we Włocławku. Należy do Stowarzyszenia Szkół Aktywnych.

W 2014 roku szkoła zmieniła nazwę na I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej i Gimnazjum Dwujęzyczne.

Rok szkolny 2016/2018 Liceum Ziemi Kujawskiej rozpoczęło w budynku tymczasowym przy ul. Leśnej. Gmach przy Mickiewicza 6 poddany został wówczas gruntownemu remontowi, który udało się zrealizować przed końcem roku szkolnego. Rok szkolny 2017/2018 LZK rozpoczęło już "u siebie", w wyremontowanym zabytkowym budynku projektu inż. Olszakowskiego.

W Rankingu Szkół 2018 miesięcznika „Perspektywy” szkołę sklasyfikowano na 135. miejscu w Polsce, na 4. miejscu w województwie kujawsko-pomorskim i 1. miejscu we Włocławku.

Dyrektorzy | edytuj kod

Pomnik upamiętniający wydarzenia z 1905 roku (przy wejściu głównym do LZK). Władysław Nowca, pierwszy polski dyrektor szkoły

Nauczyciele | edytuj kod

Absolwenci | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwenci I LO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku. W gronie absolwentów szkoły znajduje się m.in. piosenkarka Maryla Rodowicz

Profile | edytuj kod

Profile na rok szkolny 2017/2018 | edytuj kod

Wcześniejsze kierunki kształcenia | edytuj kod

Wnętrze szkoły

Na rok szkolny 2016/2017 do LZK planowano przyjmować do następujących klas:

 • Klasa A i B – nachylenie matematyczno-fizyczne (przedmiotami nauczanymi w zakresie rozszerzonym mogą być: matematyka i fizyka; przedmioty uzupełniające to historia i społeczeństwo i ekonomia w praktyce)
 • Klasa C i D – nachylenie biologiczno-chemiczne (przedmiotami nauczanymi w zakresie rozszerzonym mogą być: biologia i chemia; przedmioty uzupełniające to historia i społeczeństwo i statystyka w naukach przyrodnicznych)
 • Klasa E – nachylenie polonistyczno-biologiczne (przedmiotami nauczanymi w zakresie rozszerzonym mogą być: język polski, biologia, język angielski; przedmiot uzupełniający to historia i społeczeństwo)
 • Klasa F – nachylenie społeczno-prawne (przedmiotami nauczanymi w zakresie rozszerzonym mogą być: historia, wiedza o społeczeństwie, geografia; przedmiot uzupełniający to przyroda)

Na rok szkolny 2012/2013 do LZK planowano przyjmować do następujących klas:

 • Klasa A – nachylenie politechniczno-ekonomiczne (przedmiotami nauczanymi w zakresie rozszerzonym mogą być: matematyka, fizyka, informatyka, geografia, język angielski)
 • Klasa B – nachylenie politechniczno-ekonomiczne (przedmiotami nauczanymi w zakresie rozszerzonym mogą być: matematyka, fizyka, informatyka, geografia, język angielski)
 • Klasa C – nachylenie medyczno-przyrodnicze (przedmiotami nauczanymi w zakresie rozszerzonym mogą być: biologia, chemia, fizyka, matematyka, język angielski)
 • Klasa D – nachylenie medyczno-przyrodnicze (przedmiotami nauczanymi w zakresie rozszerzonym mogą być: biologia, chemia, fizyka, matematyka, język angielski)
 • Klasa E – nachylenie humanistyczne (przedmiotami nauczanymi w zakresie rozszerzonym mogą być: język polski, historia, wiedza o społeczeństwie, język angielski, język łaciński i kultura antyczna, filozofia, historia sztuki)
 • Klasa F – nachylenie społeczno-prawnicze (przedmiotami nauczanymi w zakresie rozszerzonym mogą być: historia, wiedza o społeczeństwie, geografia, matematyka, język angielski)

Na rok szkolny 2011/2012 do LZK przyjmowano do następujących klas:

 • Klasa A – nachylenie matematyczno-fizyczne z fakultatywną informatyką (przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: matematyka, fizyka)
 • Klasa B – nachylenie matematyczno-fizyczne z fakultatywną informatyką (przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: matematyka, fizyka)
 • Klasa C – nachylenie biologiczno-chemiczne (przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: biologia, chemia, fizyka)
 • Klasa D – nachylenie biologiczno-chemiczne (przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: biologia, chemia, fizyka)
 • Klasa E – nachylenie aktywności twórczej (przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: język polski, historia)
 • Klasa F – nachylenie społeczno-prawnicze (przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: historia, wiedza o społeczeństwie, geografia)

Na rok szkolny 2010/2011 do LZK przyjmowano do następujących klas:

 • Klasa A – nachylenie matematyczno-fizyczne z fakultatywną informatyką (przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: matematyka, fizyka)
 • Klasa B – nachylenie matematyczno-fizyczne z fakultatywną informatyką (przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: matematyka, fizyka)
 • Klasa C – nachylenie biologiczno-chemiczne (przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: biologia, chemia, fizyka)
 • Klasa D – nachylenie biologiczno-chemiczne (przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: biologia, chemia, fizyka)
 • Klasa E – nachylenie humanistyczne (przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: język polski, historia)
 • Klasa F – nachylenie społeczno-prawnicze (przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: historia, wiedza o społeczeństwie, geografia)
Kontrola autorytatywna (liceum ogólnokształcące):
Na podstawie artykułu: "I Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy