I Pity the Poor Immigrant


I Pity the Poor Immigrant w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

I Pity the Poor Immigrant – piosenka skomponowana przez Boba Dylana, nagrana przez niego w listopadzie 1967 i wydana na albumie John Wesley Harding.

Spis treści

Historia i charakter utworu | edytuj kod

Piosenka została nagrana na drugiej sesji do albumu, 6 listopada, w Columbia Music Row Studios w Nashville w stanie Tennessee. Podczas tej sesji nagrano także "All Along the Watchtower", "John Wesley Harding", "As I Went Out One Morning" i "I Am a Lonesome Hobo"[1].

"I Pity the Poor Immigrant" jest tematycznie powiązana z "I Am a Lonesome Hobo" i "Drifter's Escape". Wszystkie te trzy utwory poświęcone są outsiderom. Piosenka ta może być uważana za wręcz archetypiczną historię amerykańską, bo dotyczącą imigrantów. Jednak na głębszym poziomie portretuje zgnębioną osobę, która – paradoksalnie – nienawidzi życia ale boi się śmierci.

Piosenka ta ma liczne odniesienia do Starego Testamentu, może nawet liczniejsze niż w większości innych piosenek albumu. Dlatego też płyta John Wesley Harding jest uważana za pierwszy biblijny album rockowy[2]. Pewne elementy tekstu powstały pod wpływem zwłaszcza z Księgi Kapłańskiej (26:19, 20, 26, 33, 38) oraz z Księgi Powtórzonego Prawa (28:23, 28, 36).

Chociaż Dylan wykazuje sympatię dla bohatera ballady, to jednak cechuje go pewna ambiwalencja, gdyż właściwie cała piosenka zdaje się sugerować, a nawet przewidywać, coś złego. Z jednej strony bohater ma pragnienie stworzenia nowej, pozytywnej rzeczywistości w nowym, obcym kraju, ale to stoi jakby w sprzeczności z materialistycznymi elementami ludzkiej natury. Dylan obdarza go raczej negatywnymi cechami, nad którymi nie potrafi on zapanować: nadmiernym pożądaniem wszystkiego, hipokryzją i surowością.

Zapewne można się tu dopatrywać powiązań z ojcem Dylana jak i z jego menedżerem Albertem Grossmanem, którzy byli imigrantami ze wschodniej Europy.

Dylan napisał ten utwór w czasie jego odosobnienia w Woodstock, gdzie sielska atmosfera musiała narzucić pewną ostrość spojrzenia na życie w mieście.

Źródłem kompozycji Dylana mogą być takie utwory jak tradycyjna, piękna szkocka ballada "Come All Ye Tramps and Hawkers". Oliver Trager sugeruje, że pośrednikiem mogła być piosenka "Peter Amberley" Bonnie Dobson, także oparta na tej szkockiej balladzie. Również pewne podobieństwa zbliżają "I Pity the Poor Immigrant" do piosenki "Come, Me Little Son" Ewana MacColla[3].

Muzycy | edytuj kod

Dyskografia | edytuj kod

  • Hard Rain (film TV) 1976

Koncerty, na których Dylan wykonywał utwór | edytuj kod

Wersje innych artystów | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Clinton Heylin. Bob Dylan. The Recording Sessions. Str. 69
  2. Oliver Trager. Keys to the Rain. Str. 308
  3. Tamże, str. 308

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "I Pity the Poor Immigrant" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy