I liga gruzińska w piłce nożnej


Erownuli Liga w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z I liga gruzińska w piłce nożnej) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Erownuli Liga (gruz. ეროვნული ლიგა, pol. Narodowa Liga) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Gruzji, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1990 roku i od samego początku zarządzana przez Gruziński Związek Piłki Nożnej (GFF). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) i przeznaczone są dla 10 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Gruzji, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do Erownuli Liga 2 (II ligi gruzińskiej).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Mistrzostwa Gruzji w piłce nożnej rozgrywane są od 1990 roku, przed rozpadem ZSRR w 1991. Wcześniej od 1924 rozgrywane mistrzostwa Gruzińskiej SRR, a najlepsze kluby kraju uczestniczyły w mistrzostwach ZSRR. Niejednokrotnie zmieniał się format rozgrywek. Na początku 2017 Umaglesi Liga (gruz. უმაღლესი ლიგა) została przemianowana na Erownuli Liga, rozgrywki której wystartowały po raz pierwszy w sezonie 2017[1].

System rozgrywek | edytuj kod

Obecny format ligi zakładający podział rozgrywek na 4 koła obowiązuje od sezonu 2017.

Rozgrywki składają się z 36 kolejek spotkań rozgrywanych pomiędzy drużynami systemem kołowym. Każda para drużyn rozgrywa ze sobą cztery mecze – dwa w roli gospodarza, dwa jako goście. Od sezonu 2017 w lidze występuje 10 zespołów. W przeszłości liczba ta wynosiła od 10 do 20. Drużyna zwycięska za wygrany mecz otrzymuje 3 punkty, 1 za remis oraz 0 za porażkę.

Zajęcie pierwszego miejsca po ostatniej kolejce spotkań oznacza zdobycie tytułu Mistrzów Gruzji w piłce nożnej. Mistrz Gruzji kwalifikuje się do eliminacji Ligi Mistrzów UEFA. Druga oraz trzecia drużyna zdobywają możliwość gry w Lidze Europy UEFA. Również zwycięzca Pucharu Gruzji startuje w eliminacjach do Ligi Europy lub, w przypadku, w którym zdobywca krajowego pucharu zajmie pierwsze miejsce w lidze – możliwość gry w eliminacjach do Ligi Europy otrzymuje również czwarta drużyna klasyfikacji końcowej. Zajęcie ostatniego miejsca wiąże się ze spadkiem drużyny do Erownuli Liga 2. Zespoły z miejsca 8. i 9. w tablicy walczą w barażach play-off z zespołami, które zajęły 2. i 3. miejsce w Pirveli Liga o utrzymanie w najwyższej lidze.

W przypadku zdobycia tej samej liczby punktów, klasyfikacja końcowa ustalana jest w oparciu o wynik dwumeczu pomiędzy drużynami, w następnej kolejności w przypadku remisu – różnicą bramek w pojedynku bezpośrednim, następnie ogólnym bilansem bramkowym osiągniętym w sezonie, większą liczbą bramek zdobytych oraz w ostateczności losowaniem.

Skład ligi w sezonie 2021 | edytuj kod

Lista sezonów | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Gruzji w piłce nożnej mężczyzn.

Statystyka | edytuj kod

Tabela medalowa | edytuj kod

Mistrzostwo Gruzji zostało do tej pory zdobyte przez 9 różnych drużyn.

Stan po sezonie 2020.

Przypisy | edytuj kod

  1. Georgia 2017 – RSSSF.
  2. Do sezonu 2010/11 klub występował pod nazwą Olimpi Rustawi.

Bibliografia | edytuj kod

Mistrzostwa Gruzji w piłce nożnej Piłka nożna w Gruzji

Najwyższe klasy rozgrywek ligowych piłki nożnej w Europie (UEFA)
  1. Liga istniała przed powstaniem UEFA.
Na podstawie artykułu: "I liga gruzińska w piłce nożnej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy