I liga jugosłowiańska w piłce nożnej


Prva liga Jugoslavije w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z I liga jugosłowiańska w piłce nożnej) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prva liga była najwyższą piłkarską klasą rozgrywkową w Królestwie Jugosławii (1918-1941) i socjalistycznej Jugosławii (1945-1991). Została rozwiązana w 1992 roku, gdy od Jugosławii odłączyły się Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Macedonia i Słowenia.

Oprócz mistrzostw Jugosławii w kraju tym odbywały się również rozgrywki o Puchar Jugosławii.

Spis treści

Znane kluby | edytuj kod

Mistrzowie i pozostali medaliści | edytuj kod

Uwagi:

1 Został zorganizowany specjalny format turnieju, który potwierdził nowo powstałą jedność Jugosławii. W turniej uczestniczyły osiem zespołów: sześć reprezentujących Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Macedonię, Czarnogórę, Serbię i Słowenię, reprezentujących Wojwodinę (region autonomiczny w Serbii), a wreszcie zespół Jugoslovenska Narodna Armija (piłkarzy reprezentujących Jugosłowiańską Armię Ludową). 2 Ostatnie mistrzostwa rozpoczęły się bez klubów z niedawno uzyskanej niezależności przez Słowenię i Chorwację, oraz klubów z Bośni, z wyjątkiem FK Borac Banja Luka, który po przerwie zimowej opuścił ligę (po uzyskaniu niezależności kraju), pozostawiając tylko serbskie, czarnogórskie i macedońskie kluby konkurujące w drugiej połowie sezonu.

Statystyka | edytuj kod

Kalendarium następców Prvej ligi

Następcy | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "I liga jugosłowiańska w piłce nożnej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy