I liga polska w piłce siatkowej mężczyzn


I liga polska w piłce siatkowej mężczyzn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 9 maj 2021. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

I liga polska w piłce siatkowej mężczyzn (nazwa marketingowa: TAURON 1. Liga Siatkarzy); dawniej I liga seria B – druga w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek siatkarskich w Polsce, będąca jednocześnie drugim poziomem ligowym szczebla centralnego.

Utworzona w 1989 r. w Warszawie pod nazwą I liga Seria B, jako szczebel pośredni między ówczesną I ligą (od tego momentu I ligą Serii A) i ówczesną II ligą. Od sezonu 1990/1991 stanowi drugi szczebel centralny (II poziom ligowy), a za prowadzenie rywalizacji odpowiada Polska Liga Siatkówki[1]. Zmagania w jej ramach przeznaczone są aktualnie dla 15 polskich klubów siatkarskich i toczą się w jednej grupie rozgrywkowej, cyklicznie systemem kołowym wraz z fazą play-off o awans do PlusLigi, zaś najsłabsze drużyny relegowane są do II ligi. Do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone zarówno kluby posiadające status profesjonalny (tj. działające w formie spółki akcyjnej lub sportowej spółki akcyjnej) oraz kluby półprofesjonalne (tj. działające w formie stowarzyszenia kultury fizycznej), które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu (możliwe jest również wydawanie tzw. licencji warunkowych).

Na mocy umowy podpisanej 25 września 2014 z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej, firma Krispol uzyskała miano sponsora tytularnego rozgrywek[2]. Od sezonu 2020/2021 sponsorem tytularnym stała się firma TAURON (TAURON Polska Energia)[3].

Spis treści

Historia | edytuj kod

W 1989 władze Polskiego Związku Piłki Siatkowej podjęły decyzję o utworzeniu – począwszy od sezonu 1990/1991 – nowej klasy rozgrywek ligowych, stanowiącej szczebel pośredni między Ekstraklasą a II ligą. Nadano jej nazwę I liga Seria B (Ekstraklasa zaś stała się natomiast od tego momentu I ligą Serii A) i pod tym mianem rozgrywki toczyły się do końca sezonu 2004/2005 (przetrwała więc ona czas profesjonalizacji najwyższego szczebla ligowego). Do edycji 1999/2000 w klasie tej występowało zawsze 8 lub 10 drużyn klubowych. Dołączenie – w roku 2000 decyzją Zarządu PZPS – na ten szczebel ligowy I zespołu Szkoły Mistrzostwa Sportowego (SMS) ze Spały spowodowało, że – począwszy od sezonu 2000/2001 – liczba ekip w I lidze jest zawsze nieparzysta. Według regulaminu, juniorzy ze Spały – mimo że przystępują do rozgrywek jako ich normalny uczestnik – nie podlegają ostatecznej weryfikacji, jak pozostałe kluby. Biorą oni udział wyłącznie w zasadniczej fazie sezonu (tj. mecz i rewanż – każdy z każdym) i niezależnie od miejsca zajętego w końcowej tabeli kończą udział w zmaganiach, pozostając na tym szczeblu przez kolejne sezony (dlatego nie mogli ani awansować do PlusLigi, ani spaść do II ligi). W sezonie 2018/2019 Spała przez zmiany w regulaminie "spadła" do niższej ligi. Również od tego sezonu I liga została włączona do Polskiej Ligi Siatkówki. W sezonie 2019/2020 Spała jednak znów zagrała w I lidze przez rozwiązanie klubu Buskowianka Kielce. W sezonie 2019/2020 sezon nie odbył się do końca przez Pandemię wirusa Covid-19 i nie przyznano tytułu mistrza, jednak Stal Nysa zajęła 1. miejsce. O awansie do PlusLigi zadecydował audyt, w którym wzięły udział drużyny Stali Nysa, BBTS Bielsko Biała i spadającą Visłą Bydgoszcz. Ostatecznie do najwyższej klasy rozgrywkowej awansowała drużyna Stali Nysa.

Medaliści | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Wspólna przyszłość 1.Ligi i Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej SA - Polski Związek Piłki Siatkowej, www.pzps.pl [dostęp 2020-05-05] .
  2. Krispol Sponsorem 1. Ligi Siatkarzy (pol.). Krispol, 2014. [dostęp 2018-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-23)].
  3. Nowa energia dla ligi, Przegląd Sportowy, 2 marca 2020 [dostęp 2020-07-08]  (pol.).

Bibliografia | edytuj kod

  • Krzysztof Mecner: 80 lat polskiej siatkówki. Olsztyn: Hakus, 2001. ISBN 83-86926-08-2. (pol.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Na podstawie artykułu: "I liga polska w piłce siatkowej mężczyzn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy