I liga polska w piłce siatkowej mężczyzn (2018/2019)


I liga polska w piłce siatkowej mężczyzn (2018/2019) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

I liga polska w piłce siatkowej mężczyzn 2018/2019 – 14. sezon rozgrywek siatkarskich na drugim poziomie ligowym organizowanych od tego sezonu przez Polska Liga Siatkówki[1] pod egidą Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Spis treści

System rozgrywek | edytuj kod

Zmagania toczą się dwuetapowo:

Etap I (dwurundowa faza zasadnicza) | edytuj kod

Przeprowadzona w formule ligowej, systemem kołowym (tj. "każdy z każdym – mecz i rewanż") Faza zasadnicza, klasyfikacja generalna – uwzględnia wyniki wszystkich rozegranych meczów, łącznie z meczami rozegranymi awansem. Punktacja: 3 pkt za wygraną 3:0 i 3:1, 2 pkt za wygraną 3:2, 1 pkt za porażkę 2:3, 0 pkt za przegraną 1:3 i 0:3.

Kolejność w tabeli po każdej kolejce rozgrywek (tabela) ustalana jest według liczby zdobytych punktów meczowych. W przypadku równej liczby punktów meczowych o wyższym miejscu w tabeli decyduje:

  1. liczba wygranych meczów
  2. lepszy (wyższy) stosunek setów zdobytych do straconych
  3. lepszy (wyższy) stosunek małych punktów zdobytych do małych punktów straconych

Jeżeli mimo zastosowania powyższych reguł nadal nie można ustalić kolejności, o wyższej pozycji w tabeli decydują wyniki meczów rozegranych pomiędzy zainteresowanymi drużynami w danym sezonie.

Etap II (faza play-off / play-out) | edytuj kod

Przeprowadzona w systemem pucharowym. Do rundy play-off przystąpi 8 najlepszych drużyn po fazie zasadniczej. Zespoły z miejsc 9-10 zagrają o 9. miejsce, a 4 najsłabsze drużyny rywalizować będą o utrzymanie (w rundzie play-out).

Runda play-off

Runda 1

(O miejsca 1-8) - O tytuł mistrza KRISPOL 1. Ligi grają drużyny, które po zakończeniu fazy zasadniczej rozgrywek zajęły w tabeli miejsca od 1 do 8. Drużyny z miejsc 1-8; 2-7; 3-6; 4-5 utworzą pary meczowe, które zagrają o miejsca w 1/2 finału do trzech wygranych meczów ze zmianą gospodarza po dwóch rozegranych meczach. Gospodarzami pierwszego terminu (terminy są dwudniowe - dwumeczowe) będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli (ewentualny piąty mecz zostaje rozegrany również na parkiecie drużyny, która zajęła wyższe miejsce po rundzie zasadniczej).

Runda 2

(O miejsca 1-4) - Zwycięzcy rywalizacji z rundy 1 zagrają w 1/2 finału o miejsca 1-4. W pierwszym półfinale zagrają zwycięzca rywalizacji 1-8 ze zwycięzcą rywalizacji 4-5. W drugim półfinale zagrają zwycięzca rywalizacji 2-7 ze zwycięzcą rywalizacji 3-6. Drużyny grają do trzech wygranych meczów ze zmianą gospodarza po dwóch meczach. Gospodarzami pierwszego terminu (terminy są dwudniowe - dwumeczowe) będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli (ewentualny piąty mecz zostaje rozegrany również na parkiecie drużyny, która zajęła wyższe miejsce po rundzie zasadniczej).

(O miejsca 5-8) - Przegrani z rundy 1 fazy play off utworzą pary meczowe i zagrają o miejsca 5-8. W pierwszym parze zagra przegrany rywalizacji 1-8 z przegranym rywalizacji 4-5, a w drugiej przegrany 2-7 z przegranym 3-6. Drużyny grają do dwóch zwycięstw. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły niższe miejsce w tabeli. Gospodarzami meczów rewanżowych będą zespoły, które po fazie zasadniczej zajęły wyższe miejsce tabeli. Jeżeli po zakończeniu drugiego spotkania stan rywalizacji w meczach będzie wynosił 1:1 to o wygraniu rywalizacji zadecyduje trzeci mecz rozegrany na parkiecie drużyny, która zajęła wyższe miejsce w tabeli po rundzie zasadniczej.

Runda 3

(O miejsca 9-10) - Drużyny, które zajęły 9 i 10 pozycję w rundzie zasadniczej zagrają o miejsce 9 w końcowej klasyfikacji. Drużyny grają dwumecz. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły niższe miejsce w tabeli. Gospodarzami meczów rewanżowych będą zespoły, które po fazie zasadniczej zajęły wyższe miejsce tabeli. Jeżeli po zakończeniu drugiego spotkania stan rywalizacji w meczach będzie wynosił 1:1 to, o wygraniu rywalizacji zadecyduje wygranie „złotego seta” do 15 punktów z dwoma punktami przewagi jednej z drużyn.

(O miejsca 7-8) - Przegrani rundy o miejsca 5-8 zagrają o miejsce 7 w końcowej klasyfikacji. Rywalizacja toczyć się będzie do dwóch zwycięstw. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły niższe miejsce w tabeli. Gospodarzami meczów rewanżowych będą zespoły, które po fazie zasadniczej zajęły wyższe miejsce tabeli. Jeżeli po zakończeniu drugiego spotkania stan rywalizacji w meczach będzie wynosił 1:1 to o wygraniu rywalizacji zadecyduje trzeci mecz rozegrany na parkiecie drużyny, która zajęła wyższe miejsce w tabeli po rundzie zasadniczej. Przegrany zajmie ostatecznie 8 miejsce w rozgrywkach.

(O miejsca 5-6) - Zwycięzcy rundy o miejsca 5-8 zagrają o miejsce 5 w końcowej klasyfikacji. Rywalizacja toczyć się będzie do dwóch zwycięstw. Gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły niższe miejsce w tabeli. Gospodarzami meczów rewanżowych będą zespoły, które po fazie zasadniczej zajęły wyższe miejsce tabeli. Jeżeli po zakończeniu drugiego spotkania stan rywalizacji w meczach będzie wynosił 1:1 to o wygraniu rywalizacji zadecyduje trzeci mecz rozegrany na parkiecie drużyny, która zajęła wyższe miejsce w tabeli po rundzie zasadniczej. Przegrany zajmie ostatecznie 6 miejsce w rozgrywkach.

(O miejsca 3-4) - Przegrany 1 półfinału gra z przegranym 2 półfinału, do trzech wygranych meczów ze zmianą gospodarza po dwóch rozegranych meczach. Gospodarzami pierwszego terminu (terminy są dwudniowe - dwumeczowe) będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli (ewentualny piąty mecz zostaje rozegrany również na parkiecie drużyny, która zajęła wyższe miejsce po rundzie zasadniczej).

(O miejsca 1-2) - O tytuł mistrza KRISPOL 1.Ligi. Zwycięzca 1. półfinału gra ze zwycięzcą 2. półfinału do trzech wygranych meczów ze zmianą gospodarza po dwóch rozegranych meczach. Gospodarzami pierwszego terminu (terminy są dwudniowe - dwumeczowe) będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli (ewentualny piąty mecz zostaje rozegrany również na parkiecie drużyny, która zajęła wyższe miejsce po rundzie zasadniczej).

Drużyna, która zajmie 1 lub 2 miejsce w klasyfikacji końcowej KRISPOL 1.Ligi i spełni wymogi Regulaminu Profesjonalnego Współzawodnictwa PLS zostanie dopuszczona do udziału w rozgrywkach PlusLigi sezonu 2019/2020.

Runda play-out

Zespoły, które po zakończeniu rundy zasadniczej zajęły miejsca 11-14 zagrają o utrzymanie w KRISPOL 1. Lidze. Drużyny z miejsc 11-14; 12-13 utworzą pary meczowe. Rywalizacja toczyć się będzie do trzech wygranych meczów ze zmianą gospodarza po dwóch rozegranych meczach. Gospodarzami pierwszego terminu (terminy są dwudniowe - dwumeczowe) będą zespoły, które po fazie zasadniczej rozgrywek zajęły wyższe miejsce w tabeli (ewentualny piąty mecz zostaje rozegrany również na parkiecie drużyny, która zajęła wyższe miejsce po rundzie zasadniczej). Zwycięzcy utrzymują się w lidze, natomiast przegrani spadają do II ligi.

O kolejności końcowej w przypadku odpadnięcia drużyn w tej samej rundzie i nie rozgrywania meczów o poszczególne miejsca decyduje kolejność po rundzie zasadniczej.

Drużyny uczestniczące | edytuj kod

KLUSIESUWNYSWRZCZEWROKRASULBIETMACZEKIE Lokalizacja klubów grających w I lidze 2018/2019

Rozgrywki | edytuj kod

Runda zasadnicza | edytuj kod

Tabela wyników | edytuj kod

Źródło: wyniki.siatka.org
1 Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Wpisana 23 kolejka
Kolory:

     zwycięstwo gospodarzy

     zwycięstwo gości

Wyniki spotkań | edytuj kod

Tabela po rundzie zasadniczej | edytuj kod

Źródło: wyniki.siatka.org
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     faza play-off

     faza play-out

Play-off | edytuj kod

Ćwierćfinały | edytuj kod

(do 3 zwycięstw)

Półfinały | edytuj kod

(do 3 zwycięstw)

Mecze o miejsca 9-10

(dwumecz)

Mecze o miejsca 5-8

(do 2 zwycięstw)

Mecze o 7. miejsce | edytuj kod

(do 2 zwycięstw)

Mecze o 5. miejsce | edytuj kod

(do 2 zwycięstw)

Mecze o 3. miejsce | edytuj kod

(do 3 zwycięstw)

Finał | edytuj kod

(do 3 zwycięstw)

Play out | edytuj kod

(do 3 zwycięstw)

Klasyfikacja końcowa | edytuj kod

     awans do Plusligi

     spadek do II ligi

W sezonie 2018/2019, w rozgrywkach play-out o utrzymanie się w I lidze, UKS Mickiewicz Kluczbork przegrał rywalizację z AZS-em Częstochowa zajmując 13 miejsce. Jednak w związku z wycofaniem się z rozgrywek Plus Ligi Stoczni Szczecin i decyzją Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej (PZPS-u) drużyna pozostała w rozgrywkach I ligi w nowym sezonie 2019/2020.[2]

Przypisy | edytuj kod

  1. Wspólna przyszłość 1.Ligi i Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej SA - Polski Związek Piłki Siatkowej, www.pzps.pl [dostęp 2020-05-05] .
  2. Mickiewicz Kluczbork pozostanie w I lidze mężczyzn w sezonie 2019/2020. [dostęp 4 maja 2019].

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Drugi poziom ligowych rozgrywek siatkarskich w Polsce
Na podstawie artykułu: "I liga polska w piłce siatkowej mężczyzn (2018/2019)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy