I liga ukraińska w futsalu


Ekstra-liha Futsalu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z I liga ukraińska w futsalu) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ekstra-liha ukraińska w futsalu (ukr. Екстра-ліга) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek w futsalu na Ukrainie, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1995 roku i zarządzana przez Asocjację Klubów Futsalowych Ekstra-liha, a wcześniej przez Asocjację Futsalu Ukrainy (AMFU) i Ukraiński Związek Piłki Nożnej (FFU). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) i przeznaczone są dla 10 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Ukrainy, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do I ligi ukraińskiej. Do roku 2011 liga nazywała się Wyszcza Liha Ukrainy w futsalu (ukr. Вища ліга України з футзалу).

Spis treści

Historia | edytuj kod

W 1990 roku została założona Asocjacja Futsalu ZSRR, a w strukturze Federacji Piłkarskiej ZSRR Komitet Futsalu, który organizował pierwsze mistrzostwo ZSRR w futsalu. Jednym z końcowych kolejek mistrzostw ZSRR miały miejsce na Ukrainie w Krzemieńczuku z udziałem 8 zespołów. Ukrainę prezentował klub Mechanizator Dniepropetrowsk i Syntez Krzemieńczuk.

9 marca 1993 w Dniepropetrowsku odbyła się Konferencja założycielska na której postanowiono stworzyć Asocjację Futsalu Ukrainy. Na konferencji najpierw pełniący obowiązki Prezydenta Związku Klubów Futsalowych Ukrainy Wołodymyr Kobzariew poinformował uczestników konferencji o stanie i rozwoju futsalu na Ukrainie. Następnie po dyskusji i głosowaniu (35 głosów za przy jednym głosie wstrzymującym) został zatwierdzony projekt statutu Asocjacji Futsalu Ukrainy. Na konferencji Prezesem Asocjacji Futsalu Ukrainy jednogłośnie został wybrany Hennadij Łysenczuk.

14 – 18 czerwca 1993 roku odbył się pierwszy finał Pucharu Ukrainy z udziałem ośmiu drużyn.

Pierwszą edycję rozgrywek mistrzostw Ukrainy przeprowadzono w sezonie 1993/1994 (w systemie „jesień-wiosna”)[1], a do rywalizacji przystąpiło 16 drużyn (według kolejności w końcowej tabeli): Slid Kijów (premierowy Mistrz Ukrainy), Nadija Zaporoże, Nika Dniepropetrowsk, Rita Charków, Mechanizator Dniepropetrowsk, Wodejar Krzemieńczuk, Awanhard Żółte Wody, Donbas Donieck, Inha Charków, MFK Szachtar Donieck, KrAZ Krzemieńczuk, Ometa Chersoń, Sławutycz Sławuta, Wułkan Czerkasy, Fotopryład Czerkasy, Inturist Zaporoże[2].

Skład ligi w sezonie 2018/19 | edytuj kod

Mistrzowie i pozostali medaliści | edytuj kod

Mistrzostwa Ukraińskiej SRR | edytuj kod

Mistrzostwa Ukrainy | edytuj kod

Statystyka | edytuj kod

Tabela medalowa | edytuj kod

Mistrzostwo Ukrainy zostało do tej pory zdobyte przez 11 różnych klubów.

Stan na 31 maja 2020. Uwaga: z wyjątkiem mistrzostw Ukraińskiej SRR.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Історія Екстра-Ліги | Хмельницький футзальний клуб "Спортлідер+"
  2. Страницы истории футзала в Украине (Владимир Братусь) – proza.ru

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "I liga ukraińska w futsalu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy