Ice speedway


Ice speedway w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wyścig na lodzie w Innsbrucku (Indywidualne mistrzostwa świata na żużlu 2010) Wyścig na lodzie w Szwecji (2007) Specjalne opony motocykla do jazdy po lodzie

Ice speedway, potocznie żużel na lodziedyscyplina sportu, odmiana tradycyjnego żużla.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pierwsze zawody organizowane na żużlu miały miejsce w latach trzydziestych XX wieku w Skandynawii. Po wojnie, największą popularność zyskał w Związku Radzieckim, gdzie do 1962 roku rozgrywano różne zawody. W 1963 roku zorganizowano pierwsze zawody – Indywidualne Mistrzostwa Świata pod egidą FIM. Pierwszym mistrzem został Boris Samorodow. Przez kolejne dwa lata organizowano Mistrzostwa Europy a od 1966 roku ponownie Mistrzostwa Świata. W ciągu pierwszych dziesięciu lat na najwyższym podium, sześciokrotnie stawał Gabdrachman Kadyrow (trzy razy zajmował drugie miejsce). W 1965 roku na lodowym torze po raz pierwszy pojawił się Polak Mieczysław Połukard (bez pkt. w finałowych zawodach) a w 1967 Norbert Świtała zajmując siódme miejsce. Był to ostatni występ polskiego reprezentanta na tym szczeblu zawodów.

W 1979 roku rozegrano pierwsze drużynowe mistrzostwa świata w rosyjskim Kalininie. Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja ZSRR przed Czechosłowacją i Niemcami. W tych zawodach wystartował Szwed Per-Olof Serenius, który obecnie jest najstarszym zawodnikiem tej dyscypliny. W 1995 roku zdobył swój pierwszy tytuł mistrza świata w cyklu Grand Prix.

Od 2000 roku rozgrywano zawody mistrzostw świata jednocześnie z mistrzostwami Europy.

Od roku 1964 Rosjanie tylko trzykrotnie nie zdobyli kompletu medali (w 2001, 2003 i 2005 roku). Trzecie pozycje zajęli wówczas Andriej Jakowiew z Białorusi, Antonín Klatovský jr. z Czech, oraz Franz Zorn z Austrii. W finałach mistrzostw Europy Rosjanie również dominują.

Od 2000 do 2008 roku zawody mistrzostw Europy sześciokrotnie rozgrywano w Rosji, raz w niemieckim Erfurcie (2005) i raz w Polsce w Sanoku (2008).

13 grudnia 2020 roku w Arenie Lodowej Tomaszów Mazowiecki odbyły się po raz pierwszy w Polsce Mistrzostwa Europy w Ice Speedway[1][2].

Wyścigi motocyklowe na lodzie w Polsce | edytuj kod

Materiały źródłowe wspominają o pierwszych wyścigach lodowych w Polsce już w latach przedwojennych. Prawdziwe narodziny tego sportu uznaje się rok 1964, kiedy to działacz PZM Bronisław Ratajczak wraz z mechanikiem Pawłem Łabickim przystosowali motocykl do wyścigów na lodzie. W 1965 roku, na specjalnie do tego przystosowanym torze żużlowym w Bydgoszczy zorganizowano pierwsze oficjalne zawody o „Srebrny Kolec IKP". Zwycięzcą został Mieczysław Połukard, który w kolejnych latach startował na torach rosyjskich. W latach 70 i 80 wyścig na torze nie były organizowane. Pierwsze zawody żużla na lodzie po tak długiej przerwie (rundę Grand Prix) zorganizowano w Warszawie w 1995 roku na warszawskich Stegnach. Polskę reprezentowali wówczas dwaj Rosjanie – bracia: Siergiej Iwanow (z numerem startowym 16) oraz Jurij Iwanow (z numerem 4). W 2007 roku zorganizowano mistrzostwa Europy w Sanoku na sztucznym torze łyżwiarskim Błonie[3]. Od tego czasu zawody w Sanoku są organizowane co roku jako Sanok Cup.

Wyniki zawodów Ice Racing Sanok Cup | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. European Individual Ice Speedway Championship EN, ISEURO [dostęp 2020-12-21]  (ang.).
  2. Była Warszawa, potem Sanok, teraz Tomaszów. Ciekawy przerywnik w oczekiwaniu na sezon, Przegląd Sportowy, 12 grudnia 2020 [dostęp 2020-12-21]  (pol.).
  3. Ice Speedway, czyli żużel na lodzie
  4. Sanok Cup dla Dmitrija Kołtakowa (wyniki)

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ice speedway" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy