Ich'ŏn (powiat w Korei Północnej)


Ich'ŏn (powiat w Korei Północnej) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ich'ŏn (kor. 이천군, Ich'ŏn-gun) – powiat w Korei Północnej, w prowincji Kangwŏn. W 2008 roku liczył 57 563 mieszkańców[2]. Graniczy z powiatami Sin'gye i T'osan (prowincja Hwanghae Północne) od zachodu, P'an'gyo na północy, P'yŏnggang na południowym wschodzie oraz Ch'ŏrwŏn na południu. Przez powiat przebiega 141-kilometrowa linia kolejowa Ch'ŏngnyŏn Ich'ŏn, łącząca Sep'o i powiat P'yŏngsan (prowincja Hwanghae Północne).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Przed wyzwoleniem Korei spod okupacji japońskiej powiat składał się z 11 miejscowości (kor. myŏn) oraz 90 wsi (kor. ri). W obecnej formie powstał w wyniku gruntownej reformy podziału administracyjnego w grudniu 1952 roku. W jego skład weszły wówczas tereny należące wcześniej do miejscowości Ich'ŏn, Hakbong, Sŏ (6 wsi), Sannae (6 wsi) i Ryongp'o (5 wsi – wszystkie należały do powiatu Ich'ŏn). Powiat Ich'ŏn składał się wówczas z jednego miasteczka (Ich'ŏn-ŭp) i 21 wsi (kor. ri).

Gospodarka | edytuj kod

Lokalna gospodarka oparta jest na przemyśle drzewnym, jedwabnictwie i (w ograniczonym stopniu) rolnictwie. Na terenie powiatu znajdują się m.in. złoża złota, azbestu i niklu.

Podział administracyjny powiatu | edytuj kod

W skład powiatu wchodzą następujące jednostki administracyjne:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].
  2. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].

Bibliografia | edytuj kod

  • 강원도 이천군 (kor.), 북한지역정보넷 (North Korean Human Geography – CyberNK.net), [dostęp: 10 października 2012].
  • 이천군(伊川郡) ICHONGUN (kor.), 중앙일보 (Joongang Daily – NK.joins.com), [dostęp: 10 października 2012].
Na podstawie artykułu: "Ich'ŏn (powiat w Korei Północnej)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy