Iconoclast (Part 1: The Final Resistance)


Iconoclast (Part 1: The Final Resistance) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Iconoclast (Part 1: The Final Resistance) – piąty album studyjny niemieckiego zespołu Heaven Shall Burn. Była to pierwsza część trylogii Iconoclast w dorobku zespołu (druga część to wydawnictwo DVD: Bildersturm – Iconoclast II (The Visual Resistance) z 2009 roku, zaś trzecia to album studyjny Invictus (Iconoclast III) z 2010 roku.

Spis treści

Lista utworów | edytuj kod

 1. "Awoken" (instrumentalny) - 1:29
 2. "Endzeit" - 4:18
 3. "Like A Thousand Suns" - 3:46
 4. "Murderers Of All Murderers" - 3:55
 5. "Forlorn Skies" - 4:51
 6. "A Dying Ember" - 6:57
 7. "Joel" - 5:04
 8. "A Quest For Resistance" - 4:51
 9. "Black Tears" (cover Edge of Sanity) - 3:06
 10. "The Bombs Of My Saviours" - 4:22
 11. "Against All Lies" - 5:09
 12. "The Disease" - 2:47
 13. "Equinox" (instrumentalny) - 3:10
 14. "Atonement" (instrumentalny) - 4:35

Utwory bonusowe na japońskiej edycji:

15. "No One Will Shed A Tear" (pierwotnie na splicie The Split Program II) 04:41 16. "Downfall Of Christ" (cover Merauder) 03:10

Wersja limitowana:

Edycja Digi-Book Edition z bonusowym materiałem DVD zawierającym teledysk "Counterweight", galerie fotografii i set koncertowy z festiwalu Wacken Open Air w 2007 roku[2]:

 1. Echoes (Intro) (1:26)
 2. The Weapon They Fear (3:50)
 3. The Only Truth (4:27)
 4. Counterweight (4:52)
 5. Profane Believers (4:38)
 6. The Seventh Cross (5:22)
 7. Voice Of The Voiceless (6:08)
 8. Behind A Wall Of Silence (5:20)
 9. MyBestFriends.Com (5:05)
 10. No One Will Shed A Tear (5:06)
 11. Counterweight (teledysk) (4:30)

Single | edytuj kod

 • "Endzeit" (2008)[3]

Teledyski | edytuj kod

 • "Endzeit" (2008)[4]
 • "Black Tears" (2009)[5]

Twórcy | edytuj kod

Podstawowy skład
Udział innych
 • Patrick W. Engel oraz Ralf Müller wykonali partie gitarowe, basowe, perkusyjne, wokalne oraz klawiszowe podczas sesji nagraniowych do płyty[6].
 • Kompozycje instrumentalne "Awoken" [intro] oraz "Equinox" są autorstwa Ólafura Arnaldsa, który zarejestrował je w swoim domu w Mosfellsbær na Islandii. Zagrał on w nich na fortepianie. Wsparli go swym udziałem Margret Soffia Einarsdóttir, Una Petursdóttir, Arnus Hulda Audunsdóttir (wszyscy skrzypce) oraz Pordug Gudmundur Hermannson (wiolonczela).

Inne informacje | edytuj kod

 • Płyta to album-koncept. Jak przyznawali sami muzycy - bazował on na twórczości i dziełach Szymona Wiesenthala, Victora Klemperera i Fryderyka Nietzschego. Jak stwierdził Matthias Voigt: "Ikonoklaści to ludzie, którzy burzą religijne symbole. Między innymi także fałszywych bożków, a w dalszym znaczeniu również ludzie, którzy zwracają się przeciwko fałszywym idolom lub przeciwko politycznym "przywódcom". Względnie często chodzi w naszych tekstach o bojowników o wolność oraz ruchu oporu. Zupełnie według zasady "Żadnych bogów, żadnych mistrzów" należy zakwestionować hierarchie. Nie chodzi wyłącznie o religijną uległość, lecz także polityczne stosunki władzy, które są wątpliwe. [...] Album funkcjonuje na dwóch płaszczyznach. Jedna jest realna, są to przytaczane wydarzenia z historii, a obok tego mamy taką raczej uduchowioną. Drugą sferę można rozpatrywać także niezależnie od tła i rozumieć jako czystą historię fantasy, w przypadku której można sobie ułożyć osobiście obrazy w głowie. Tenże podział na dwie płaszczyzny widzimy także jako symbol rozdziału państwa i kościoła. Wszystko funkcjonuje na dwóch płaszczyznach i jest to tym samym niejako koncept, u którego podstaw leży płyta"[7].
 • Utwór "Joel" dotyczył bezpośrednio amerykańskiego pastora telewizyjnego Joela Osteena, kierującego neocharyzmatycznym Kościołem Lakewood Church i zarabiającego miliony dolarów dzięki funduszom od ludzi lokujących w jego naukach swoje pragnienie szczęścia.
 • Utwór-cover "Black Tears", autorstwa zespołu Edge of Sanity, pochodzi pierwotnie z albumu Purgatory Afterglow (1994)[8].
 • Utwór bonusowy - cover "Downfall Of Christ", pierwotnie autorstwa zespołu Merauder, pochodzi z albumu Master Killer (1996)[9].

Okładka | edytuj kod

Okładka albumu ukazuje wojownika z dwoma mieczami. Jednym próbuje on przeciąć swoje kajdany. Drugim wykonuje zamach w stronę mordercy, który jest przedstawiony jako demon. W tle widać miasto i czerwone słońce. Projekt okładki wykonał wokalista niemieckiego zespołu metalcore'owego Callejon, Bastian Sobtzick. Na ostatniej stronie wkładki zawarto cytat z dzieła Fryderyka Nietzschego, "Die fröhliche Wissenschaft" ("La gaya scienza", pol. "Wiedza radosna"), które zasłynęło twierdzeniem, iż "Bóg nie żyje".

Cytat | edytuj kod

We wkładce do płyty znajduje się następujący tekst[10] (oryg. w j. niem.[11]).

We wszystkich czasach i we wszystkich światach, we wszystkich epokach i we wszystkich narodach wędrują wciąż i zawsze wśród ludzi na tej ziemi 123 wojownicy. Tak cisi i samotni, jeszcze nieznani i nierozpoznawalni. Żadne książki, żadne sagi, żadne pieśni nie opowiadają o ich życiach i żaden kamień nie nosi ich nazwisk. W żadnym niebie nie górują kolumny ich wojen, żaden horyzont nie ogranicza pola ich bitew, w żadnej wodzie i w żadnym ogniu nie zanurza się ich broń. Ich ostrza hartuje w rodzaju ludzkim nadzieja i chłód ich serc. Tylko w najmroczniejszym z wszystkich czasów budzi się duch, który określa jak mają działać tam, gdzie płoną pochodnie fałszywych bogów i bożki święcą nowe świątynie, są posłani aby rozbić, aby spalić, aby zniszczyć. Oni sądzą przywódców, służących, panów, niweczą obrazy pychy i wymazują mity urojeń.

Jedyny bóg właśnie umarł, ten, który nosi tysiąc imion i przecież był jednym. Torturowany, zdradzony, zamordowany i już gnije w zapomnianych grobach. Nic nie może tego zmienić i nic nas nie pocieszy. Zemsta to wszystko, co pozostało. Ich gniew się obudził i zaczęła się wojna, samotnie przeciw światu morderców, ostatni opór, Ikonoklasta.

Przypisy | edytuj kod

 1. Biografia Heaven Shall Burn - Artyści - Muzyka w INTERIA.PL - biografia, płyty, albumy, zdjęcia, galeria, wywiady, wiadomości, informacje, teledyski, czat
 2. Heaven Shall Burn - Iconoclast - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-23] .
 3. Heaven Shall Burn - Endzeit - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, www.metal-archives.com [dostęp 2017-11-23] .
 4. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-23]  (fr.).
 5. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-23]  (fr.).
 6. HugeDomains.com - Silentstagnation.com is for sale (Silentstagnation), www.silentstagnation.com [dostęp 2017-11-23] .
 7. LRMN Crossmedia Development - Clemens Lermen
 8. Edge of Sanity - Purgatory Afterglow - Encyclopaedia Metallum: The Metal Archives, metal-archives.com [dostęp 2017-11-23] .
 9. Master Killer (CD Album) : Merauder - Spirit of Metal Webzine (en)
 10. FanFiktion.de - Endzeit - Iconoclast
 11. Heaven shall burn – Iconoclast | PIRGOFABRIK

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Iconoclast (Part 1: The Final Resistance)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy