Igliczna (Masyw Śnieżnika)


Na mapach: 50°14′27″N 16°45′06″E/50,240833 16,751667

Igliczna (Masyw Śnieżnika) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Igliczna widziana ze Śnieżnika Igliczna od północy

Igliczna (niem. Spitziger Berg, 1945 Stożek[1], 845 m n.p.m.) – góra w Sudetach Wschodnich, w Masywie Śnieżnika.

Spis treści

Położenie i opis | edytuj kod

Wzniesienie położone jest na obszarze Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, w północno-zachodniej części Masywu Śnieżnika, na północny zachód od miejscowości Międzygórze[2].
Igliczna to niewielki ale wyniosły, stożkowaty szczyt o stromych zboczach i z wyraźnym szczytem, stanowi zakończenie długiego, bocznego ramienia odchodzącego na zachód od Czarnej Góry i Jaworowej Kopy przez Lesieniec[2]. Góra zbudowana jest z gnejsów, należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika, które w partii szczytowej, tworzą skalny grzebień wyrastający z rumowiska skalnego[2]. Na zboczach występują liczne skałki gnejsowe[2]. Charakterystyczny kształt góry i położenie na skraju Masywu Śnieżnika, który stromo opada w kierunku Rowu Górnej Nysy, czyni górę rozpoznawalną w terenie[2]. Szczyt pokryty prawie w całości gęstym lasem świerkowym regla dolnego z domieszką drzew liściastych[2]. Wzniesienie od północnej i zachodniej strony zasłania Międzygórze. Pod szczytem znajduje się popularne sanktuarium „Maria Śnieżna” i prywatne schronisko „Na Iglicznej”[2]. Późnobarokowy kościółek pątniczy wzniesiono w latach 1781-1782[2]. W pobliżu kościoła znajduje się droga krzyżowa, prowadząca na wierzchołek Iglicznej. Przez Igliczną przechodzą główne szlaki turystyczne Masywu Śnieżnika[2]. Szczyt jest doskonałym punktem widokowym na część ziemi kłodzkiej i otaczające ją pasma górskie.

Turystyka | edytuj kod

W pobliżu przechodzą następujące znakowane szlaki turystyczne:

Przy schronisku znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się panorama Śnieżnika i Czarnej Góry.

Przypisy | edytuj kod

  1. nazwa na podstawie mapy Kotliny Kłodzkiej wydanej przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kłodzkiej i opublikowanej w czasopiśmie "Sudety" nr 5/2011
  2. a b c d e f g h i j k Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 16: Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1993, s. 110-112. ISBN 83-7005-341-6.
  3. Informacje zawarte na stronie PTTK Strzelin; dostęp: 3.08.2015

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Igliczna (Masyw Śnieżnika)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy