Ignacy (Karagiozow)


Ignacy (Karagiozow) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ignacy, nazwisko świeckie Ignat Kolew Karagiozow (ur. 11 lipca 1972 w Sliwenie) – bułgarski biskup prawosławny.

Życiorys | edytuj kod

W rodzinnym Sliwenie ukończył w 1991 technikum budowlano-architektoniczne. Wyższe wykształcenie teologiczne uzyskał na uniwersytecie Świętych Cyryla i Metodego w Wielkim Tyrnowie, dyplom końcowy obronił w 1998. 22 września tego samego roku złożył wieczyste śluby mnisze, w cerkwi żeńskiego monasteru Matki Bożej w Kabile. Na stałe żył w monasterze św. Jerzego w Pomoriju, zaś jego opiekunem duchownym był metropolita sliweński Joannicjusz[1].

21 listopada 1998 w soborze św. Dymitra Sołuńskiego w Sliwenie przyjął z rąk metropolity Joannicjusz święcenia diakońskie i służył odtąd w tejże świątyni katedralnej. Metropolita Joannicjusz udzielił mu następnie, 20 grudnia tego samego roku, święceń kapłańskich. Od marca 1999 pełnił obowiązki protosyngla metropolii sliweńskiej. W 2001 otrzymał godność archimandryty[1].

W 2004 zakończył pełnienie funkcji protosyngla i wyjechał do Moskwy, gdzie był przedstawicielem Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego przy Patriarchacie Moskiewskim[1].

6 kwietnia 2008 w soborze św. Dymitra w Sliwenie został wyświęcony na biskupa prowackiego, wikariusza metropolii sliweńskiej[1].

W 2011 na stanowisku przedstawiciela patriarchy Bułgarii w Moskwie zastąpił go hieromnich Teoktyst (Dimitrow)[2].

W listopadzie 2013 był jednym z dwóch kandydatów do objęcia katedry warneńskiej i wielkopresławskiej. Uzyskał 16 głosów delegatów duchowieństwa i świeckich i przegrał jednym głosem z biskupem agatonijskim Borysem. Wybory zostały oprotestowane przez wiernych, a elektorom zarzucono przekupstwo[3]. Wybory zostały jednogłośnie unieważnione przez Święty Synod Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego[4]. Nowego metropolitę warneńskiego wskazał 22 grudnia 2012 w głosowaniu Święty Synod Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego, wybierając dotychczasowego biskupa znepolskiego Jana[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Хиротонията на Проватски епископ Игнатий в Сливен
  2. Назначен новый представитель Болгарского Патриарха при Патриархе Московском и всея Руси
  3. Клирики и миряне не согласны с результатами выборов в Болгарской Православной Церкви
  4. Епархиальные выборы в Варне признаны недействительными, но верующие требуют пересмотреть список кандидатов
  5. Митрополитом Варненским избран епископ Знепольский Иоанн
Na podstawie artykułu: "Ignacy (Karagiozow)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy