Igor Moisiejew


Igor Moisiejew w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Igor Aleksandrowicz Moisiejew, ros. Игорь Александрович Моисеев (ur. 8 stycznia?/21 stycznia 1906 w Kijowie, zm. 2 listopada 2007 w Moskwie) – rosyjski tancerz i choreograf, uważany za czołowego choreografa tańców ludowych w XX wieku, Ludowy Artysta ZSRR (1953), Bohater Pracy Socjalistycznej (1976).

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

W 1924 ukończył szkołę baletową w Moskwie w klasie Aleksandra Gorskiego i został solistą moskiewskiego Teatru Wielkiego. Występował do 1939, a od 1930 zajmował się jednocześnie choreografią. Tańczył zarówno w baletach klasycznych, jak i awangardowych. Jako choreograf debiutował baletem Futbolist do muzyki W. Oranskiego.

W 1936 został szefem wydziału choreograficznego Teatru Twórczości Ludowej w Moskwie, rok później założył Państwowy Zespół Tańca Ludowego. Zespół ten występował w wielu krajach świata, m.in. w 1982 w Polsce, popularyzując folklor narodów radzieckich, a także tańce Kuby i Meksyku. Poza pracą nad tańcami ludowymi tworzył choreografię do oper, m.in. Carmen Georges’a Bizeta i Miłość do trzech pomarańczy Siergieja Prokofjewa. Współpracę z Teatrem Wielkim zakończył baletem Spartakus do muzyki Arama Chaczaturiana (1958).

W 1966 założył Choreograficzny Koncertowy Zespół ZSRR (tzw. Młody Balet) przy Balecie Klasycznym w Moskwie. W 1953 został wyróżniony tytułem Ludowy Artysta ZSRR, a w 1976 Złotym Medalem „Sierp i Młot” Bohatera Pracy Socjalistycznej. W 1967 został laureatem Nagrody Leninowskiej, a w 1996 Nagrody Państwowej Federacji Rosyjskiej. W 1955 został członkiem honorowym Akademii Tańca w Paryżu.

Opracował około 200 baletów. Były one utrzymane w nurcie socrealistycznym, przedstawiały sceny rodzajowe z życia codziennego, m.in. pracę w kołchozie i mecz piłkarski, a także walki partyzanckie. Moisiejew łączył w nich balet nowoczesny – własne opracowania tych scen – z baletem klasycznym, wykorzystywanym jako tło.

Jest autorem publikacji z teorii tańca klasycznego i ludowego, m.in. Folk Dances of the Peoples of the USSR (1947). W styczniu 2006, z okazji 100. urodzin został uhonorowany najwyższym odznaczeniem cywilnym Rosji – Orderem Zasług dla Ojczyzny I klasy.

Zmarł 2 listopada 2007 w Moskwie w wieku 101 lat. Został pochowany na Cmentarzu Nowodziewiczym.

Odznaczenia i nagrody | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. 2 lipca 1946 „za działalność kulturalno-artystyczną w Polsce na polu zbliżenia stosunków polsko-radzieckich” M.P. z 1946 r. nr 145, poz. 285

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Igor Moisiejew" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy