Igor Sypniewski


Igor Sypniewski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Igor Sypniewski (ur. 10 listopada 1974 w Łodzi[1]) – polski piłkarz grający na pozycji napastnika. Współtwórca awansu ŁKS Łódź do Orange Ekstraklasy w sezonie 2005/06.

Życiorys | edytuj kod

Występował m.in. w klubach: ŁKS Łódź, Orzeł Łódź, Ceramika Opoczno, AO Kawala, Panathinaikós Ateny, OFI Kreta, RKS Radomsko, Wisła Kraków, Kallithea FC, Halmstads BK, Malmö FF i Trelleborgs FF.

W koszulce z białym orłem na piersi wystąpił w 2 meczach (przeciwko Nowej Zelandii w 1999 r. oraz przeciwko Kamerunowi w 2001 r.). W polskiej ekstraklasie rozegrał 17 meczów i strzelił 5 goli.

O poważnych problemach osobistych piłkarza zaczęło być głośno w 2002 r., gdy był zawodnikiem Wisły Kraków. Zagrał w tym klubie tylko kilka spotkań. Wkrótce wyjechał do Grecji, by grać w klubie Kallithea GS, a następnie, po dwóch rozegranych meczach, trafił do ligi szwedzkiej. W Szwecji Sypniewski również miewał problemy osobiste. W klubach mówiono o jego problemach depresyjnych. W Halmstads BK w sezonie 2003/2004 rozegrał 21 spotkań i zdobył 10 goli. Przed rundą wiosenną sezonu 2004/2005 wrócił do Polski – po powrocie podpisał kontrakt z II-ligowym ŁKS Łódź. Po sezonie 2005/2006 postanowił ponownie wyemigrować do Szwecji. W rundzie jesiennej sezonu 2006/2007 występował w Szwecji, w trzecioligowym zespole Bunkeflo. Zagrał 7 meczów i strzelił 5 bramek. Został zatrzymany przez policję za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości i klub natychmiast, dyscyplinarnie, rozwiązał z nim kontrakt. Po powrocie ze Szwecji Sypniewski miał kilka ofert z ligi polskiej, m.in. z wycofanego później z rozgrywek II ligi Zawiszy Bydgoszcz S.A, a także ponownie z ŁKS. Zarząd klubu umówił się z nim na rozmowę dotyczącą warunków kontraktu, jednak piłkarz przyszedł na tę rozmowę w stanie nietrzeźwości. ŁKS nie podpisał kontraktu z Sypniewskim, więc w rundzie wiosennej sezonu 2006/2007 nie miał przynależności klubowej. W maju 2007 r., podczas meczu Orange Ekstraklasy pomiędzy ŁKS Łódź a Lechem Poznań, wraz z grupą kilkudziesięciu pseudokibiców Łódzkiego Klubu Sportowego brał udział w ataku na kibiców gości, m.in. wyrywając krzesełka[2]. Został zatrzymany przez policję i osadzony w areszcie. Podczas incydentu był pod wpływem alkoholu. Groziło mu do 5 lat pozbawienia wolności. Niedługo po tym zdarzeniu Sypniewski znów wszedł w konflikt z prawem. Mieszkanka łódzkiego osiedla Koziny powiadomiła policję o tym, że przed sklepem spożywczym została znieważona słownie i obrzucona pustymi butelkami przez Sypniewskiego[3]. W sezonie 2007/2008 próbował wrócić do treningu najpierw w ŁKS Łódź, a potem w Sokole Aleksandrów Łódzki. Z obu klubów został usunięty z powodów problemów alkoholowych.

9 października 2007 r. Sąd Rejonowy w Łodzi wydał postanowienie o aresztowaniu Sypniewskiego na okres jednego miesiąca. Wcześniej został zatrzymany za awanturowanie się pod wpływem alkoholu[4]. 15 maja 2008 r., łódzki sąd skazał Igora Sypniewskiego na 1,5 roku więzienia. Uznano go winnym znęcania się nad matką oraz grożenia policjantom i swojej konkubinie. Po odbyciu kary 1,5 roku pozbawienia wolności, Sypniewski wyraził chęć powrotu do futbolu. Na przełomie 2009/2010 uczestniczył w treningach młodych piłkarzy ŁKS Łódź. Jednakże w marcu 2010 r. zawodnik zaprzestał treningów. Po kilku dniach nieobecności na zajęciach, przysłał do trenera Grzegorza Wesołowskiego sms z przeprosinami i informacją, że rezygnuje[5].

W październiku 2014 r. ukazała się autobiografia Sypniewskiego spisana przy udziale dwóch łódzkich dziennikarzy – Żelisława Żyżyńskiego i Pawła Hochstima[6].

Przypisy | edytuj kod

  1. Profil Igora Sypniewskiego na portalu 90minut.pl
  2. sport.wp.pl
  3. Igor „Sypek” Sypniewski znów rozrabia – Wiadomości24
  4. Sypniewski wyszedł z więzienia – lodz.naszemiasto.pl
  5. Igor Sypniewski już nie trenuje z ŁKS
  6. Zasypany. Życie na zakręcie
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Igor Sypniewski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy