Igrzyska Śródziemnomorskie


Igrzyska śródziemnomorskie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Igrzyska Śródziemnomorskie) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Uczestnicy igrzysk śródziemnomorskich Kraje gospodarze igrzysk śródziemnomorskich Plakat pierwszych w historii zawodów

Igrzyska śródziemnomorskie – międzynarodowe letnie zawody sportowe rozgrywane co 4 lata od 1951 roku. Pierwszych 10 edycji odbywało się rok przed letnimi igrzyskami olimpijskimi – zwyczaj ten zmieniono w roku 1993. Od tego czasu zawody organizowane są rok po letnich igrzyskach. W igrzyskach śródziemnomorskich startują reprezentacje krajów z Europy, Afryki i Azji, które leżą nad Morzem Śródziemnym.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Pomysł organizacji zawodów narodził się w roku 1948 podczas igrzysk olimpijskich w Londynie. Koncepcję igrzysk śródziemnomorskich przedstawił ówczesny przewodniczący Egipskiego Komitetu Olimpijskiego Muhammed Pasha. Pierwsza edycja imprezy odbyła się trzy lata później – w roku 1951 w egipskiej Aleksandrii[1]. W zawodach wzięło wówczas udział 734 zawodników z 10 krajów. W 1955 w Barcelonie powołano Komitet Wykonawczy, który zajął się nadzorem i kontrolą imprezy. Pięć lat później – 16 czerwca 1961 – owo ciało zyskało nazwę Międzynarodowy Komitet ds. Igrzysk Śródziemnomorskich. W 2013 zawody miały odbyć się w greckich miastach Larisa i Wolos – z powodu kryzysu gospodarczego organizatorzy imprezy wycofali się, a nowym gospodarzem igrzysk został turecki Mersin[2].

Opis | edytuj kod

Zawody odbywają się pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz Greckiego Komitetu Olimpijskiego. Siedziba Międzynarodowego Komitetu ds. Igrzysk Śródziemnomorskich znajduje się w stolicy Grecji Atenach. Podkreśla to rolę zawodów, która odnosi się do tradycji Grecji jako kolebki kultury zachodniej oraz organizatora igrzysk starożytnych.

Symbole | edytuj kod

Logo Igrzysk to trzy pierścienie, które symbolizują Europę, Azję i Afrykę, czyli trzy kontynenty leżące nad Morzem Śródziemnym. W dolnej części pierścienie tworzą wężyk – jest to symbol zanurzenia w wodach Morza Śródziemnego. Logo zostało użyte pierwszy raz podczas igrzysk śródziemnomorskich w Splicie w roku 1979. W czasie ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk flaga przekazywana jest do miasta, które za cztery lata będzie gościć zawodników.

Uczestnicy | edytuj kod

Obecnie w rywalizacji uczestniczą sportowcy z dwudziestu sześciu krajów:

Jedynym krajem leżącym nad Morzem Śródziemnym, które nie uczestniczy w zawodach, jest Izrael, z kolei Andora, Kosowo, Macedonia Północna, Portugalia, San Marino i Serbia nie spełniają kryteriów geograficznych.

Konkurencje | edytuj kod

Podczas igrzysk śródziemnomorskich zawodnicy rywalizują w dwudziestu czterech konkurencjach. Obecnie rozpatrywany jest wniosek o włączenie do programu imprezy żeglarstwa. Kobiety startują w igrzyskach od roku 1967[3], mimo iż wniosek o ich uczestnictwo złożono już w roku 1959.

Edycje | edytuj kod

Tabela medalowa 1951-2018 [5] | edytuj kod

1Jugosławia w 1997 i 2001 startowała jako Federalna Republika Jugosławii.

2Serbia w 2005 startowała jako Serbia i Czarnogóra.

Przypisy | edytuj kod

  1. CIJM History (ang.). [dostęp 14 stycznia 2009].
  2. Turkey's Mersin to host 2013 Mediterranean Games, usatoday.com [dostęp 2011-03-24]  (ang.).
  3. The Mediterranean Games (ang.). [dostęp 14 stycznia 2009].
  4. Tarragona to host 2017 Mediterranean Games, eitb.com [dostęp 2011-10-22]  (ang.).
  5. Medal table per Country & Edition. [dostęp 2020-01-14].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Igrzyska Śródziemnomorskie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy