Igrzyska Imperium Brytyjskiego 1930


Igrzyska Imperium Brytyjskiego 1930 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Igrzyska Imperium Brytyjskiego 1930, oficjalnie I Igrzyska Imperium Brytyjskiego – multidyscyplinarne zawody sportowe, które odbyły się w kanadyjskim mieście Hamilton od 16 do 23 sierpnia 1930 roku. Były to pierwsze tego typu zawody rozgrywane w Kanadzie. Oficjalnego otwarcia dokonał król Wielkiej Brytanii i Dominiów Brytyjskich, cesarz Indii Jerzy V Windsor.

W klasyfikacji medalowej zwyciężyła reprezentacja Anglii, zdobywając najwięcej złotych medali (25) i najwięcej medali w ogóle (60).

Spis treści

Tło startu | edytuj kod

Pomysłodawcą był John Astley Cooper, który w swoim artykule w The Times zasugerował zorganizowanie: Pan-brytyjski i pan-anglikański konkurs i festiwal, który organizowany co cztery lata podnosiłby zrozumienie i współpracę w Imperium Brytyjskim. Sam Cooper czerpał inspiracje z idei olimpijskiej, a założony przez niego komitet pomagał baronowi Pierre'owi de Coubertin przy realizacji pierwszych edycji nowożytnych igrzysk olimpijskich[1]. W 1911 roku zorganizowano w Londynie Festiwal Imperium z okazji koronacji Jerzego V. Częścią tego festiwalu były multidyscyplinarne zawody sportowe (boks, zapasy, pływanie i lekkoatletyka) rozegrane pomiędzy reprezentantami Zjednoczonego Królestwa, Kanady, Australii i Związku Południowej Afryki. Imprezę tą uznaje się czasami jako "pierwowzór" rozgrywanych później igrzysk Imperium Brytyjskiego.

W 1928 roku, Kanadyjczyk Melville Marks Robinson zainspirowany wydarzeniami na IX Letnich Igrzyskach Olimpijskich ponownie przywrócił ideę organizacji igrzysk dla Imperium. Dwa lata później, w 1930 roku zorganizowano z jego inicjatywy I Igrzyska Imperium Brytyjskiego w kanadyjskim mieście Hamilton, lecz kobiety wzięły udział jedynie w konkurencjach pływackich i skokach do wody[2].

Dyscypliny | edytuj kod

Na I Igrzyskach Imperium Brytyjskiego rozegrano zawody w pięćdziesięciu dziewięciu konkurencjach w sześciu dyscyplinach[3].

Państwa uczestniczące | edytuj kod

I Igrzyska Imperium Brytyjskiego gościły reprezentacje jedenastu krajów, dominiów i kolonii brytyjskich. Według podziału na kontynenty, do Hamilton przyjechały cztery reprezentacje z Europy, cztery reprezentacje z obu Ameryk, jedna reprezentacja z Afryki i dwie reprezentacje z Oceanii.


Legenda
kolor fioletowy – państwa, uczestniczące w igrzyskach Imperium Brytyjskiego po raz pierwszy

Klasyfikacja medalowa | edytuj kod

Percy Williams — zwycięzca biegu na 100 jardów

Przypisy | edytuj kod

  1. Arnd Krüger. War John Astley Cooper der Erfinder der modernen Olympischen Spiele?. „Sport und Kultur”. 6, s. 72-81, wrzesień 1986. 
  2. 1930 British Empire Games. Introduction. (ang.). [dostęp 2015-07-10].
  3. W dokumentach Federacji Igrzysk Wspólnoty Narodów dyscypliny, które koordynowane są przez jedną federację sportową, traktowane są jako jedna. Dlatego na I Igrzyskach Imperium Brytyjskiego pływanie i skoki do wody traktowane są jako jedna dyscyplina — sporty wodne.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Igrzyska Imperium Brytyjskiego 1930" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy