Igrzyska Imperium Brytyjskiego i Wspólnoty Brytyjskiej 1954


Igrzyska Imperium Brytyjskiego i Wspólnoty Brytyjskiej 1954 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Państwa biorące udział w Igrzyskach Imperium Brytyjskiego i Wspólnoty Brytyjskiej w 1954 roku:

     państwa debiutujące

     państwa, które brały już udział w Igrzyskach

Igrzyska Imperium Brytyjskiego i Wspólnoty Brytyjskiej 1954, po raz pierwszy pod tą nazwą, odbyły się w Vancouver, po raz drugi w Kanadzie. Przysięgę złożył Bill Parnell, kapitan kanadyjskiej reprezentacji. W 1954 roku zadebiutowało osiem drużyn, które wystartowały jako pierwsze spoza dawnego imperium brytyjskiego. Te drużyny to:

W 90 konkurencjach 9 dyscyplin sportowych wystartowało 662 sportowców z 24 krajów. W kalendarzu igrzysk znalazły się: boks, kolarstwo, kręglarstwo, lekkoatletyka, skoki do wody, pływanie, podnoszenie ciężarów, wioślarstwo i zapasy. W Igrzyskach pierwszy raz w historii wzięło udział dwóch lekkoatletów, którzy wystartowali w biegu na 1 milę i ukończyli go w czasie poniżej czterech minut. Z tego powodu zjawisko to było później nazywane "milowym cudem" pomiędzy Rogerem Bannisterem i Johnem Landym. Podczas imprezy padł rekord Igrzysk, który przetrwał do chwili obecnej, lecz obecnie nie rozgrywa się tej konkurencji. Angielski kolarz, E.G. Thompson w jeździe na 100 kilometrów uzyskał czas 2 godziny 44 minuty 8,1 sekundy, a samą jazdę ukończyło tylko siedmiu sportowców. Złotą multimedalistką Igrzysk była nowozelandzka lekkoatletka, Yvette Williams, która zdobyła trzy złote medale (w skoku w dal, pchnięciu kulą i rzucie dyskiem).

Klasyfikacja medalowa

Dyscypliny | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Igrzyska Imperium Brytyjskiego i Wspólnoty Brytyjskiej 1954" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy