Igrzyska azjatyckie


Igrzyska azjatyckie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 5 lis 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Państwa, które organizowały igrzyska azjatyckie

Igrzyska azjatyckie – międzynarodowa impreza sportowa organizowana w różnych krajach Azji co 4 lata, podobnie jak igrzyska olimpijskie. Igrzyska te są organizowane przez Azjatycką Radę Olimpijską (OCA), pod nadzorem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). W każdej konkurencji rozdawane są od 1951 roku medale – złoty za pierwsze miejsce, srebrny za drugie, a brązowy za trzecie miejsce.

Zawodników reprezentacji danego kraju zgłasza Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Z reguły w igrzyskach biorą udział tylko kraje uznawane przez inne państwa. Wyjątkiem jest m.in. Republika Chińska, występująca pod nazwą Chińskie Tajpej.

Chronologicznie ostatnie, XVIII Igrzyska Azjatyckie zostały zorganizowane w 2018 roku w Dżakarcie (Singapur). Wcześniej w 2014 roku w Incheon (Korea Południowa).

Spis treści

Historia imprezy | edytuj kod

Igrzyska Dalekiego Wschodu | edytuj kod

Igrzyska azjatyckie wywodzą się z mniejszej imprezy sportowej, igrzysk Dalekiego Wschodu. Były one organizowane w celu ukazania jedności i współpracy między Japonią, Filipinami i Chinami. Pierwsza tego typu impreza odbyła się w Manili w 1913 roku. Inne państwa azjatyckie dołączyły do imprezy w kolejnych latach. Igrzyska Dalekiego Wschodu przestały być organizowane po wybuchu II wojny chińsko-japońskiej, który miał miejsce w 1937 roku.

Początki igrzysk azjatyckich | edytuj kod

Po II wojnie światowej wiele nowo powstałych państw Azji chciało zorganizować imprezę, na której podkreślano by nie przemoc, lecz wzajemne zrozumienie. W sierpniu 1948 roku, podczas XIV Igrzysk Olimpijskich w Londynie, reprezentant Indyjskiego Komitetu Olimpijskiego Guru Dutt Sondhi zaproponował sportowym przywódcom azjatyckich komitetów stworzenie imprezy podobnej do igrzysk olimpijskich. Zgodzili się oni na stworzenie Azjatyckiej Federacji Lekkoatletycznej. W lutym 1949 roku oficjalnie powstała Federacja Igrzysk Azjatyckich. Zadecydowano, że I Igrzyska Azjatyckie odbędą się w 1951 roku w stolicy Indii, Nowym Delhi. Postanowiono, że impreza ta będzie organizowana regularnie co 4 lata.

Reorganizacja Federacji | edytuj kod

W 1962 roku w Federacji nie osiągnięto zgody co do uczestnictwa w zawodach Chin i Izraela. Organizator kolejnych igrzysk, Indonezja, była przeciwna uczestnictwu sportowców tych krajów w imprezie. W 1970 roku Korea Południowa zrezygnowała z organizacji igrzysk, obawiając się ataku Korei Północnej. Przekazała tę funkcję poprzedniemu organizatorowi, stolicy Tajlandii, Bangkokowi. W 1977 roku Pakistan zrezygnował z organizacji igrzysk z powodu konfliktu z Indiami i Bangladeszem. Ponownie igrzyska zostały zorganizowane w Bangkoku.

Po tych wydarzeniach Azjatyckie Komitety Olimpijskie zadecydowały, że należy zmienić charakter Federacji Igrzysk Azjatyckich. Utworzono nową organizację – Azjatycką Radę Olimpijską (OCA). Indie zgłosiły się do organizacji kolejnych igrzysk azjatyckich. Azjatycka Rada Olimpijska zaczęła oficjalnie nadzorować imprezę od X Igrzysk Azjatyckich w Seulu.

MKOl zadecydował, że podczas kolejnej imprezy Tajwan będzie występował jako oddzielne państwo, jednak pod nazwą Chińskie Tajpej. Ostatecznie członkiem OCA przestał być Izrael, który zaczął uczestniczyć w imprezach europejskich.

Azja Środkowa | edytuj kod

W 1994 roku, po rozpadzie Związku Radzieckiego, OCA zadecydowało o przyjęciu dawnych republik radzieckich: Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu oraz Tadżykistanu.

Lista Igrzysk Azjatyckich | edytuj kod

1 Pierwotnie miały być organizowane przez Koreę Południową
2 Pierwotnie miały być organizowane przez Pakistan
3 Pierwotnie miały być organizowane przez Wietnam

Dyscypliny | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod


Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (powtarzające się wydarzenie sportowe):
Na podstawie artykułu: "Igrzyska azjatyckie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy