Ilja Riepin


Ilja Riepin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Car Iwan Groźny i jego syn Iwan 16 listopada 1581 roku Kozacy piszą list do sułtana (druga niedokończona wersja z 1893)

Ilja Jefimowicz Riepin (ros. Илья Ефимович Репин; ur. 24 lipca?/5 sierpnia 1844 w Czuhujiwie, zm. 29 września 1930 w Kuokkala obecnie Riepino) – rosyjski[1][2][3] malarz, przedstawiciel realizmu.

Życie i twórczość | edytuj kod

Jego rodzice byli rosyjskimi osadnikami wojskowymi[potrzebny przypis] na wschodniej Ukrainie. W 1866, po terminie u miejscowego malarza ikon Bunakowa oraz wstępnej nauce malarstwa portretowego, Riepin wyjechał do Petersburga, gdzie podjął studia pod kierunkiem Iwana Kramskiego i Pawła Czistiakowa[1] w tamtejszej Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1873 ukończył obraz Burłacy na Wołdze, realistyczny portret grupy jedenastu burłaków, którym zdobył rozgłos i wczesną sławę[1]. W latach 1873–1876 jako stypendysta przebywał we Włoszech i Francji, gdzie zetknął się z tamtejszą sztuką impresjonistyczną, która miała wpływ na sposób użycia światła i koloru przez artystę. Jednak styl malarza bliżej przypominał starszych mistrzów europejskich, szczególnie Rembrandta, a sam Riepin nigdy nie został impresjonistą. Po powrocie pracował w Moskwie, od 1882 ponownie w Petersburgu, a od 1900 w Kuokkala (w 1948 przemianowanym na Riepino). W latach 1894–1907 był profesorem petersburskiej Akademii, a 1898–1899 jej rektorem.

Przez cały czas kariery, artysta w swoich dziełach ukazywał przeciętnych ludzi, z którymi sam się identyfikował. Riepin często ukazywał wiejski folklor, zarówno ukraiński, jak i rosyjski. W późniejszym okresie twórczości, od 1878 należał do pieriedwiżników; malował obrazy rodzajowe o tematyce z życia współczesnej Rosji, historyczne, portrety m.in. inteligencję rosyjską oraz arystokrację, łącznie z ostatnim carem Rosji, Mikołajem II Romanowem.

Ceniony za mistrzowską realistyczną formę, rysunek, swobodną fakturę oraz wyczucie barwy i światła[potrzebny przypis]; jego obrazy charakteryzowała wielka różnorodność ujęć i nastrojów.

Wybrane obrazy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Wojsław Molè: Sztuka rosyjska do roku 1914. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1955, s. 282–292.
  2. Ilya Yefimovich Riepin – Britannica Online Encyclopedia.
  3. Riepin Ilja J., [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2011-08-22] .
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Ilja Riepin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy