Imiennik


Imiennik w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Imiennik (tytuł oryg. The Namesake) – film indyjsko-amerykański zrealizowany w 2006 roku przez Mirę Nair, autorkę takich filmów jak Salaam Bombay!, Monsunowe wesele i Bollywood/Hollywood. Film był pokazywany (z sukcesem) na festiwalach w Nowym Jorku i Toronto. W rolach głównych Tabu, Irfan Khan i Kal Penn. To historia Indusa, który przeżywszy cud ocalenia z katastrofy kolejowej, opuszcza kraj emigrując do Nowego Jorku. To opowieść o głębokiej pełnej miłości więzi małżeńskiej, o życiu na styku dwóch kultur, o poszukiwaniu swojej tożsamości. W centrum filmu pokazano też dramatyczną relację między ojcem a synem, budowanie bliskości, rozmijanie się, tęsknotę za sobą.

Film został wyreżyserowany w oparciu o cieszącą się dużą popularnością i uznaniem krytyków książkę Jhumpa Lahiri (również pod tytułem „The Namesake”. w Polsce Imiennik). Autorkę książki można zobaczyć w filmie.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Kalkuta. Rodzinę Ashimy (Tabu) odwiedza Ashok Ganguli (Irfan Khan) z rodzicami. Celem wizyty jest aranżowanie małżeństwa. Wkrótce potem Ashima opuszcza pełen zgiełku, kolorów, ciepła rodzinnych więzi Bengal. Przyleciawszy samolotem do Nowego Jorku otulając się szalami próbuje odnaleźć się w ośnieżonej pustce obcego jej miasta. U boku nieznanego jej jeszcze mężczyzny. Jego pełna czułości, troskliwości i zrozumienia miłość pomaga jej stworzyć na obczyźnie rodzinny dom. Asima i Ashok tęsknią jednak za Indiami i z bólem patrzą, jak ich rodzinne więzi rozluźniają się, jak ich dzieci stają się Amerykanami. Dopiero dramat w rodzinie pomoże odbudować łączącą ich więź. Dzięki niemu Gogol (Kal Penn), syn Ashoka zacznie rozumieć, kim naprawdę jest...

Motywy indyjskiego kina | edytuj kod

Obsada | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Imiennik" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy