Imre Héra


Imre Héra w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Imre Héra jr (ur. 3 września 1986 w Budapeszcie) – węgierski szachista, arcymistrz od 2007 roku.

Spis treści

Kariera szachowa | edytuj kod

W szachy gra od szóstego roku życia. Pierwsze sukcesy odniósł w roku 1994: w Paks podzielił I-IV m. w mistrzostwach Węgier juniorów do lat 10, natomiast w Szeged podzielił VI m. w mistrzostwach świata juniorów w tej samej kategorii wiekowej. W 1996 ponownie podzielił I m. w mistrzostwach kraju, zaś w mistrzostwach świata na Minorce zajął V m. (oba turnieje w grupie do lat 10). W 1998 zdobył złoty medal mistrzostw Węgier juniorów w szachach szybkich, sukces ten powtarzając w mistrzostwach świata (również w szachach szybkich)[1], rozegranych w Paryżu (oba medale w kategorii do lat 12). Zwyciężył również w międzynarodowym turnieju First Saturday (FS04 IM) w Budapeszcie. W 2000 ponownie triumfował w mistrzostwach Węgier juniorów w szachach szybkich. W następnych czterech latach z powodu nauki znacznie ograniczył starty w turniejach szachowych. W 2005 roku podzielił II m. w kolejnym turnieju First Saturday (FS10 GM) oraz podzielił IV m. w otwartym turnieju w Harkanach, wypełniając pierwszą normę arcymistrzowską. W 2006 podzielił II m. w Oberwart. Kolejny udany występ zanotował w roku 2007, zdobywając w mistrzostwach Europy (rozegranych w Dreźnie) 7½ pkt w 11 partiach (uzyskany ranking - 2702)[2], dzięki czemu w tym samym roku otrzymał tytuł arcymistrza. Wywalczył również awans do Pucharu Świata 2007, w I rundzie przegrywając z Siergiejem Rublewskim[3]. W tym samym roku triumfował w turnieju w Oberwart[4]. W 2008 r. podzielił I m. w Zurychu (wspólnie z Falko Bindrichem, Attilą Czebe, Władimirem Georgijewem, Yannickiem Pelletierem i Peterem Prohaszką), natomiast w 2009 r. – w Oberwarcie (wspólnie z Dawitem Szengelią, Nikolausem Stancem i Mladenem Palacem), Triesen (wspólnie z Sebastianem Bognerem) oraz w Buchen (wspólnie z Jozsefem Pinterem). W 2010 r. zwyciężył w memoriale Ivana Cvitanovicia w Splicie. W 2011 r. zdobył srebrny medal indywidualnych mistrzostw Węgier[5].

Występuje w ligach w Polsce (w zespole "Rotmistrz MAT Premium" Grudziądz), na Węgrzech oraz Słowacji, gdzie dwukrotnie zdobył złote medale w drużynowych mistrzostwach tego kraju.

Najwyższy ranking w dotychczasowej karierze osiągnął 1 marca 2013 r., z wynikiem 2587 punktów zajmował wówczas 10. miejsce wśród węgierskich szachistów[6].

Publikacje | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Weltmeisterschaft im Schnellschach für Kinder 1998
  2. Player info: Hera Imre
  3. World Chess Cup 2007 - Round 1
  4. Open Oberwart 2007 Turnier A
  5. Erdős Viktor legyőzte a címvédőt a sakkbajnokságon (węg.). [dostęp 2011-12-03].
  6. Rating Progress Chart: Hera, Imre Jr.
  7. Barging on the Danube with Nimzowitsch

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Imre Héra" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy