Incredible Hulk (serial animowany 1996)


Incredible Hulk (serial animowany 1996) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Incredible Hulk (w tłumaczeniu Niesamowity Hulk; 1996-1997) – amerykański serial animowany.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Serial opowiada o losach Bruce’a Bannera, który za sprawą nieszczęśliwego wypadku (chcąc uratować niepokornego nastolatka, który znalazł się w pobliżu miejsca testowania bomby, został napromieniowany promieniami gamma), przemienia się w chwilach złości w zieloną bestię zwaną Hulkiem. W związku z tym, że Hulk uważany jest przez wojsko (między innymi ojca narzeczonej Bannera, generała Rossa) za niebezpiecznego potwora, Banner musi uciekać i poszukać lekarstwa na swój niezwykły stan. Poza tym pewien naukowiec, Samuel Sterns, zwany Przywódcą (również napromieniowany, jednak promienie gamma oddziaływały jedynie na jego mózg i spowodowały znaczny przyrost inteligencji) pragnie pozyskać siłę Hulka, dlatego również ściga Bannera. Pojawia się też wiele epizodycznych wrogów.

Postacie | edytuj kod

Sprzymierzeńcy | edytuj kod

 • Betty Ross – jest córką generała Rossa i naukowcem. Ma dostęp do laboratoriów i znajomości i wykorzystuje je, aby znaleźć lekarstwo na problem Bannera. Poza tym usiłuje powstrzymać ojca przed prześladowaniem Hulka, lecz często bezskutecznie.
 • Rick Jones – nastolatek, którego Banner uratował przed wybuchem reaktora gamma. Często jeździ za Hulkiem i działa na niego kojąco (co sprawia, że Hulk najczęściej wraca do postaci Bannera). Twierdzi, że Bruce był jedyną osobą, która w ogóle się o niego zatroszczyła.
 • Jennifer Walters – kuzynka Bruce’a Bannera. Porwana i przetrzymywana przez doktora von Fatum, uzyskała siłę Hulka i zielony kolor jego skóry i włosów, kiedy Banner, dokonując transfuzji własnej krwi, uratował ją. Jest o wiele bardziej świadoma od Hulka, nie zachowuje się tak bezmyślnie jak on. Powszechnie nazywa się ją Kuzynką Hulka.
 • Doktor Samson – naukowiec, który został poproszony przez Betty o pomoc w znalezieniu antidotum na Hulka. W niewyjaśnionych okolicznościach został napromieniowany promieniami gamma, przez co zyskał niewiarygodną siłę i zielone włosy.
 • Stwór (Rzecz) – właściwie Ben Grimm, członek Fantastycznej Czwórki. Ponieważ kiedyś walczył z Hulkiem, Hulk uważa go za wroga. Ben rozumie Bannera, gdyż sam nie czuje się dobrze w swojej skórze. W ósmym odcinku pokłócił się z ukochaną, a reszta Fantastycznej Czwórki wyruszyła na Haiti. Pod koniec odcinka dochodzi do porozumienia z Hulkiem.

W I i II serii pojawia się też wiele postaci z innych komiksów i seriali Marvela, między innymi Iron Man i Fantastyczna Czwórka. Najczęściej działają jako jego sprzymierzeńcy, chcąc powstrzymać Hulka, znaleźć lekarstwo na promienie gamma albo chronić Bannera przed jego wrogami. Tony Stark, dzięki posiadanej, zaawansowanej technologii, próbował wyleczyć Bannera. Duch Jeźdźca początkowo ścigał Hulka, myśląc, że jest on niebezpieczną bestią, ale potem (dowiedziawszy się, że Hulk jest tylko nierozumianym i zaszczutym olbrzymem) bronił go. Stwór wraz z Rickiem i Jennifer chce pomóc Bannerowi dzięki maszynie skonstruowanej przez Pana Fantastycznego. Doktor Strange wraz z Kuzynką Hulka próbował pozbyć się demona, który zawładnął ciałem Bannera i mocą Hulka.

Mimo że Hulk jest nadpobudliwy i zwykle wszystko niszczy, jest jednak dość szlachetnym stworzeniem. Nigdy nie zabija niewinnych ludzi, kiedy widzi ich przerażone twarze ani nie śmie skrzywdzić Ricka ani Betty. Wtedy najczęściej łagodnieje i staje się znów Bannerem.

Wrogowie | edytuj kod

 • Generał Thunderbolt Ross – reprezentuje Pentagon. Chce zniszczyć Hulka i nie obchodzi go, czy przy tym zginie także ukochany jej córki (dopiero w ostatnim odcinku zmienia zdanie o Bannerze). Jak mówi, „chodzi o bezpieczeństwo narodowe”. Dla niego – tak jak dla większości ludzi z Pentagonu i służb specjalnych – Hulk jest tylko niebezpieczną bestią, którą trzeba powstrzymać wszelkimi metodami.
 • Major Glenn Talbot – prawa ręka generała Rossa i jego najwierniejszy współpracownik. Podobnie jak on, nienawidzi Hulka i chce go zniszczyć. Wiele razy próbuje zgładzić Hulka, ale gdy Duch Jeźdźca zagląda w głąb jego duszy i mówi mu, że jeśli Hulk zginie, jego krew splami ręce majora, Talbot odczuwa wyrzuty sumienia. Jest zakochany w Betty, która nie odwzajemnia jego uczuć z powodu jego nienawiści zarówno do Bannera jak i Hulka.
 • Agent Gabriel Jones – tajemniczy agent służb specjalnych T.A.R.C.Z.A. (który ma swoją siedzibę w chmurach; motyw T.A.R.C.Z.Y. i jej przywódcy, Nicka Fury, pojawia się także w animowanych seriach „Spider-Man” i „Iron Man”). On i generał Ross znają się i są rywalami, jednak – przez wzgląd na rozkaz z góry – muszą ze sobą współpracować. Agent Gabriel słucha rozkazów, kiedy chce. Mimo swojego nazwiska, nie jest w żaden sposób spokrewniony z Rickiem.
 • Przywódca – właściwie Samuel Sterns, naukowiec, który w wyniku wpadnięcia do odpadów gamma zyskał nieprzeciętny intelekt, ale pragnie też posiąść siłę Hulka poprzez przeniesienie swojego umysłu do jego ciała. Główną bronią Przywódcy są mutowane przez niego potwory, w tym – uzyskane z DNA Hulka osobniki z jego siłą.
 • Gargulec – właściwie Yuri Topolov, dawniej jeden z ważniejszych naukowców radzieckich. Z nieznanych przyczyn stał się szarym karłem o zniekształconej twarzy i przerośniętym mózgu i teraz musi pracować u Przywódcy, którego uważa za pyszałka, ale gra wiernego sługę. W II serii zakochuje się w Jennifer.
 • Odrażający – ciemnozielony, łuskowaty olbrzym, największy rywal Hulka. Prawdopodobnie był kiedyś człowiekiem. Współpracuje z Przywódcą i Gargulcem.
 • Olbrzymka – następczyni Gargulca, równie brzydka, ale o wiele większa i muskularna. Powstała z DNA Hulka.
 • Doktor Viktor von Fatum – właściwie doktor Doom, główny przeciwnik Fantastycznej Czwórki. Pragnie zdobyć władzę nad Stanami, atakując Waszyngton. Aby tego dokonać, porywa Jennifer (chcąc najpierw porwać Bannera, ale ostatecznie wymusza na nim posłuszeństwo, właśnie grożąc Jennifer) i każe Hulkowi atakować Kapitol. Jego plan spala na panewce, kiedy Jennifer zmienia się w She-Hulka, niszczy jego laboratorium i pomaga Hulkowi pozbyć się implantu, którym doktor wywoływał w Hulku złość.

Wersja oryginalna | edytuj kod

Wersja polska | edytuj kod

Wersja polska: Master Film
Reżyseria: Maria Horodecka
Dialogi:

Dźwięk: Aneta Michalczyk-Falana
Montaż: Gabriela Turant-Wiśniewska
Kierownictwo produkcji: Dariusz Falana
Wystąpili:

i inni

Spis odcinków | edytuj kod

Ponadto Hulk pojawia się w serialach:

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Incredible Hulk (serial animowany 1996)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy