Indywidualne mistrzostwa Polski na żużlu


Indywidualne mistrzostwa Polski na żużlu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Indywidualne mistrzostwa Polski na żużlu – coroczna seria turniejów, wyłaniająca najlepszych spośród polskich żużlowców. Początki rozgrywania IMP sięgają początków sportu żużlowego w Polsce – pierwsze turnieje mistrzowskie rozgrywano na odpowiednio przystosowanych motocyklach drogowych, z podziałem na klasy, w zależności od pojemności silnika. Od 1949 roku, kiedy uformowały się struktury żużlowe w Polsce (m.in. powstały jednolite rozgrywki ligowe i regulamin), indywidualne mistrzostwa Polski rozgrywane są na niemal współczesnych zasadach. Rozgrywki o tytuł IMP prowadzone są pod patronatem Polskiego Związku Motorowego. Turniej finałowy poprzedza system eliminacji (obecnie od ćwierćfinałów).

Zgodnie z tradycją, finał IMP odbywa się na torze drużynowego mistrza Polski z poprzedniego sezonu.

Zwycięzca oprócz medalu, szarfy oraz pucharu otrzymuje tzw. Czapkę Kadyrowa, jako nieoficjalne przechodnie trofeum. Na czapce mistrz wyszywa swoje nazwisko oraz rok, w którym tryumfował.

Spis treści

Medaliści | edytuj kod

Klasyfikacja medalowa | edytuj kod

Poniższe zestawienia obejmują medalistów począwszy od roku 1949.

Według zawodników | edytuj kod

Pogrubioną czcionką – zostali zaznaczeni zawodnicy, którzy kontynuują karierę żużlową.

Według klubów | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. W klasie do 350 cm³ pierwszy bieg finałowy został unieważniony przez komisję sportową. Z tą decyzją nie zgodził się Rudolf Breslauer i nie stawił się na starcie powtórki.
  2. Mistrzostwa rozgrywano w dwóch klasach: maszyn sportowych i maszyn wyścigowych. O tytule mistrza Polski decydował bieg finałowy bez podziału na klasy. ¼ okrążenia przed Krystą stali Witkowski i Breslauer, ½ okrążenia przed Krystą stali Geyer i Świderski.
  3. Medali brązowych nie przyznano.
  4. a b c d W latach 1953-1956 rozgrywano kilka turniejów mistrzostw Polski, do końcowej klasyfikacji nie liczono najsłabszego wyniku.
  5. a b Finał dwudniowy, punkty zawodników sumowano.
  6. Finał przerwano po czterech seriach z powodu opadów deszczu, z powodu równości punktów przyznano dwa brązowe medale.
  7. Lata, w których dany zawodnik zdobywał medale.

Przypisy | edytuj kod

  1. Godne tradycje śp. Smoczyka podtrzymał Olejniczak zdobywając tytuł I v. mistrza Polski na żużlu, „Głos Wielkopolski”, W hołdzie tragicznie zmarłego Alfreda Smoczyka uznano, że nie będzie przyznany tytuł mistrza, a pierwszego i drugiego wicemistrza., 10 października 1950 [dostęp 2020-06-25] .???

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Indywidualne mistrzostwa Polski na żużlu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy