Informacja geologiczna


Informacja geologiczna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Informacja geologiczna - dane i próbki geologiczne wraz z wynikami ich przetworzenia i interpretacji, w szczególności przedstawione w dokumentacjach geologicznych oraz zapisane na informatycznych nośnikach danych (art. 6 ust. 1 pkt 2 PGG). "Pochodzą one zarówno z badań geologicznych (metody, wyniki, sporządzone mapy, dane tabelaryczne, wyniki analiz i syntez), jak i z etapu projektowania badań oraz ich dalszego przetworzenia i interpretacji (czyli dalszych badań, analiz, syntez itd.)"[1].

Danymi geologicznymi są wyniki bezpośrednich obserwacji i pomiarów uzyskanych w toku prowadzenia prac geologicznych (art. 6 ust. 1 pkt 1 PGG).

Dość szerokie ujęcie informacji geologicznej oznacza, że może być ona zawarta przede wszystkim w dokumentacji geologicznej, ale także np. artykule, dokumentacji geologicznej będącej opracowaniem wcześniejszych dokumentacji, a z próbek geologicznych - informacją może być rdzeń z odwiertu, konkrecja pobrana z odkrywki złoża itp.

Prawo do informacji geologicznej przysługuje niezbywalnie Skarbowi Państwa, który może udzielać zainteresowanym - w drodze umowy - praw do korzystania z informacji geologicznej.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. H. Schwarz: Prawo geologiczne i górnicze. Komentarz. Tom I (art. 1-103). Wrocław: 2012, s. 68.
Na podstawie artykułu: "Informacja geologiczna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy